Doubravecká ČSSD chce umožnit Babišově kabinetu vládnout

Michal Chalupný je novým předsedou ČSSD v Plzni

Doubravecká organizace ČSSD se většinově shodla na umožnění vzniku vlády ANO za podmínek podpory volebních priorit sociální demokracie. ČSSD je v otázce podpory Babišovy vlády rozdělená, proto se řada jejích představitelů na mnoha místech republiky přiklání k nápadu vyvolat o věci celostranické referendum. Starosta čtvrtého plzeňského obvodu Michal Chalupný (ČSSD) je přívržencem podpory vlády Andreje Babiše.

Chalupný chce jednat o změně některých Babišových plánů. „Jako takové mě napadají třeba zachování nemocnic a růst platů a mezd,“ napsal na svém Facebooku. „Hraní si na zhrzeného je cestou do pekel. Je respektování vůle voličů umožnit vznik vlády, to za podmínky maximální kontroly takto vzniklé vlády i naplňování našich (ČSSD) priorit na základě uzavřené písemné dohody,“ dodává.

Jeho názory kladně nepřijali všichni diskutující na sociální síti. Spolupráce s Babišem je tam dokonce nazývána řízenou sebevraždou. Chalupný na to reaguje jednoznačně: „Pro nepřátele AB (Andreje Babiše – pozn. red.) uvedu i jiný argument. Jak chcete dokázat, že to, co ANO slibuje, nelze realizovat, když mu neumožníte vládnout? Jak chcete podrobit kritice jeho rozhodování bez svěření vládní odpovědnosti?“ – ptá se. Z tontextu jsou ale zcela zřejmé jeho odpovědi.

ČSSD je v současné chvíli rozdělená. Podobně jako Chalupný se vyjadřuje i šéf jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola, který chce na sjezdu 18. února kandidovat na místopředsedu: „O případné účasti ČSSD a jejích zástupců ve vládě, o jejích parametrech nebo o odchodu do opozice by podle mého názoru měla svým hlasováním rozhodnout celá členská základna, nikoliv pouze současné vedení strany v demisi nebo poslanecký klub,“ sdělil serveru novinky.cz.