Dotace na výměnu kotlů se v Plzeňském kraji vyčerpala za čtyři hodiny

Kotlíková dotace umožní lidem získat ekologičtější vytápění.

Pouhé čtyři hodiny po spuštění registrací žádostí ve třetí vlně kotlíkové dotace v Plzeňském kraji se vyčerpala celá alokovaná částka 230 milionů korun. Celkem přišlo 1980 žádostí. Žádosti, které přesáhly připravenou sumu pak putovaly do zásobníku.

„Na začátku se přijímání zpomalilo, protože systém byl přetížený, ale poté čerpání probíhalo průběžně a bez problémů. Již v poledne byly vyčerpány finance dané výzvy a otevřel se zásobník, aby mohli být uspokojení další žadatelé,“ shrnula situaci radní pro oblast životního prostředí Radka Trylčová (ODS).

Žádosti přijímá Plzeňský kraj výhradně elektronicky přes systém eDotace, který se pro žadatele otevřel v úterý 1. října 2019 v 8.00 hodin. Už ve 12.15 hodin bylo ohlášeno vyčerpání alokované částky.

„Máme informace o tom, že žadatelům o dotaci trvalo více času, než se podařilo žádost zaregistrovat. Tím důvodem byla skutečnost, že systém čelil velkému náporu žádostí, nicméně program pracoval kontinuálně a nakonec každý mohl žádost podat,“ vysvětluje vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu Martin Plíhal a dodává, že požádat o kotlíkovou dotaci stále ještě lze. Žádosti v tuto chvíli směřují do zásobníku, kde je v současné době požadavek na 40 milionů korun.

Dle příslibu ministerstva životního prostředí by se pro Plzeňský kraj dodatečně mělo uvolnit ještě v průběhu zimy 90 milionů korun, takže by i žádosti v zásobníku měly být uspokojeny. „Celkově lze říci, že dotace na výměnu kotlů v Plzeňském kraji byly a jsou úspěšně čerpány,“ konstatuje Radka Trylčová.