Domy a auta v Blovicích posprejovali na konci června dva kluci ze základky

foto: R. Beneš

V rekordně krátké době se podařilo policistům z Plzně – venkova dopadnout pachatele, kteří mají mít na svědomí posprejovaná auta, fasády domů, hradby, vrata, kontejnery i další veřejná prostranství v Blovicích. Případ se stal v noci na 24. června. Podle našich informací byli vandalové dva, má se jednat o žáky, kteří ukončili devátou třídu, už překročili věkovou hranici 15 let a jsou tedy trestně odpovědní za své činy. Dvojice měla město Blovice vyzdobit asi stovkou nápisů a obrázků. Jedná se o jeden z největších případů svého druhu na Plzeňsku.

„Mohu potvrdit, že policie má osoby podezřelé z posprejování celé řady objektů v Blovicích. V současné době se čeká na to, až se přihlásí na policii všichni poškození majitelé, teprve potom zveřejníme další podrobnosti k případu. Zatím je poškozených asi padesát,“ informovala policejní mluvčí Iveta Kořínková.

Od začátku bylo jasné, že vandalský čin muselo mít na svědomí více pachatelů, rozhodně se nejednalo o práci jednotlivce. Barevné obrázky, nápisy a podpisy HSK a Vanilka se objevily zejména v městské části kolem ulice 5. května. Nejvíce tagů (podpisů sprejera) bylo na fasádách domů, další tagy nasříkali vandalové na minimálně šest automobilů. Podle těch posprejovaných fasád bylo přesvě vidět, kudy šli. V jednom místě bylo patrné, že se rozdělili, protože na jedné straně byly jen červené nápisy, zatímco na druhé straně bloku domů jen zelené. Pak se zase sprejeři potkali a ještě přibyly i modré nápisy. Poslední značka je pak na fasádě nového marketu. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro přečin poškození cizí věci.

Vynikající práci policie, která dokázala velmi rychle odhalit pachatele vandalského činu ocenil starosta Blovic Jan Poduška (ODS). Poškodit tak velké množství domů, osobních automobilů, i dalšího majetku města i občanů je skutečně vandalismus nejhrubšího zrna,“ okomentoval řádění pachatelů starosta Blovic.