Domažličtí praktičtí lékaři odmítají testovat a končit karantény

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 23. duben 2020 18:24
zdravotnictvi, lekar ilustrační foto / pixabay.com

Praktičtí lékaři z Domažlicka zatím odmítají dělat rychlotesty na koronavirus a ukončovat karantény. Čekají na instrukce ministerstva zdravotnictví a hygieniků a požadují zřízení odběrové místnosti mimo své ordinace. Informovala o tom Věra Ghattasová, praktická lékařka z Domažlic, která je okresní předsedkyní Sdružení praktických lékařů. Podobná situace je i v jiných částech Plzeňského kraje, v němž je nejvíce nakažených právě na Domažlicku, aktuálně 317, tedy 57 procent zjištěných nákaz v regionu.

"Rychlotesty jsme teď dostali, ochranné pomůcky také, ale zatím s nimi odmítáme pracovat, protože nemáme jasné instrukce ani odběrovou místnost," řekla Ghattasová. Pokud by byl v ordinaci pozitivní test, tak by spadla na dva týdny do karantény, což ohrožuje praxi lékařů. Ti navíc chtějí v květnu začít s preventivními a závodními prohlídkami a očkováním. "Nechceme začít dělat testy v ordinacích, protože nemáme místnosti a nemůžeme zajistit, aby se ten pozitivní pacient nepohyboval mezi lidmi, kteří začnou chodit na preventivní prohlídky," uvedla.

Podle ní by bylo nejlepší, kdyby se na rychlotesty otevřely speciální místnosti, podobně jako odběrová místa. Ordinace praktických lékařů a pediatrů na to nejsou připravené, řekla. Podle Ghattasové by stačila jedna odběrová místnost na Domažlicko i sousední Klatovsko. "Lidé jsou schopni si tam dojet autem," řekla. Navrhuje, aby to bylo spíše na Domažlicku, ale neví, jestli to někdo zorganizuje. Praktičtí lékaři dostali většinou kolem 40 rychlotestů na ordinaci.

Pacienti teď většinou chodí do ordinace po domluvě s lékařem na určitou hodinu, aby se nepotkávali, nebo čekají před poliklinikou, až jim sestra zavolá. Denně jich teď chodí kolem 15. "Opravdu potřebují lékařskou pomoc - injekce, mají problémy se zády, žlučníkové potíže, musím je vidět," řekla Ghattasová. Neschopenky těm, co mají rýmu a kašel, posílá. Počet pacientů je čtvrtinový proti dřívějšku. "Je to dobře. Chodí v rukavicích, rouškách, brýlích. Sledují pořád televizi, jsou vystrašení," uvedla. Nahrává tomu i fakt, že se pořád mluví o špatné situaci na Domažlicku.

Na lékaře se hodně obracejí také velmi rizikoví diabetici a pacienti, kteří chodí například na ředění krve. "Stále telefonují, kdy už mohou přijít," řekla Ghattasová. Podle ní už je třeba, aby mohli lékaři zase naplno pracovat. V Domažlicích i okolí lidé přísná opatření vlády respektují. "Jsou až takové extrémy, že mi volají, že soused kouří na balkoně bez roušky. Přitom, ten, kdo volá, je za sklem, takže se nemůže nakazit. Bojí se o sebe," dodala.

čtk