Domažlice neschválily rozpočet, opozici vadil schodek 115 milionů

Domažlice. Foto: plzen.cz

Domažličtí zastupitelé neschválili ve středu večer navrhovaný rozpočet na letošní rok, který počítal s příjmy 449,8 milionu korun a s výdaji 565 milionů korun. Opozici se nelíbil schodek 115 milionů a požadovala jeho snížení o 50 milionů. Domažlice jako jediné okresní město v Plzeňském kraji schvalují rozpočet vždy až koncem února, do té doby město funguje podle rozpočtového provizoria. Kvůli neschválení rozpočtu svolá starosta Zdeněk Novák (Sdružení pro město Domažlice) mimořádné zastupitelstvo na 10. března.

V investiční rezervě rozpočtu, která má sloužit na pokrytí investičních akcí města, bylo v rozpočtu navrhováno 277,8 milionu korun. „Nemyslíme, že je to moudré, když ani nevíme, jak budou vypadat daňové příjmy,“ řekl opoziční zastupitel Rudolf Špoták (Piráti). Opozice proto podle něj navrhla snížení o 50 milionů, čímž by se snížil i schodek rozpočtu. „Nenavrhovali jsme zrušení některých konkrétních investičních akcí, protože ani přesně nevíme, kolik má která akce stát,“ řekl Špoták. Snížení schodku podle něj doporučil i finanční výbor zastupitelstva.

Novák ale oponuje tím, že město musí investovat – do projektové přípravy i do realizace akcí, na které například už dostalo dotace. „V době, kdy je třeba znovu nastartovat ekonomiku, je třeba realizovat investiční akce. Navíc jestli chceme dostávat dotace, musíme mít připravené projekty, až se dotace otevřou, abychom o ně mohli žádat s připraveným projektem,“ řekl.

Loni mělo město schválenou investiční rezervu 295 milionů, postupnými úpravami rozpočtu klesla na necelých 56 milionů korun. Loni schválený schodek necelých 85 milionů tak klesl na konci roku na 9,4 milionu.

Z nejvýznamnějších investičních akcí letos bude město pokračovat se stavbou nové mateřské školy, počítá se s kompletní rekonstrukcí základní školy, s rekonstrukcí kotelny, peníze by měly jít na obnovu umělé trávy na fotbalovém hřišti, na další protipovodňová opatření nebo na česko-bavorskou expozici v Kulturním centru Pivovar a další, řekl starosta.

čtk