Dobývání vodního hradu Švihov se blíží

foto: plzen.cz

Už při stavbě v 15. století byl hrad Švihov od prvotní myšlenky koncipován jako umělý ostrov. K jeho bezpečnosti byl vytvořen pás vnitřních hradeb se čtyřmi nárožními baštami a prvním vodním příkopem. Druhý pás hradeb, také s vodním příkopem, obkružoval jádro hradu a zesiloval tak možnosti obrany.  O tom se přesvědčili jeho obránci zejména během Třicetileté války, kdy  dvakrát odolali útokům švédských vojsk. Jak takové dobývání hradu asi vypadalo, o tom se může přesvědčit každý návštěvník už velmi brzy, a to ve dnech 1. a 2. července 2016. Dokonce už po třinácté.

dobývání svihovaKomponovaný program s názvem Dobývání hradu nabízí v pětihodinovém bloku nejrůznější vystoupení, kdy se střídá tanec, šerm, přednáška o palných zbraních a hudba. Vrcholem večera je už tradičně bitva o hrad, zhruba 90 minut dlouhý výstup, který je rozdělený do dvou částí, v nichž se pojí divadlo, šerm i napínavá akce s využitím autentických dobývacích strojů. O tom, že jde o atraktivní podívanou plné zábavy i napětí, svědčí počet návštěvníků, který se vloni blížil 3000. Svým rozsahem se Dobývání hradu řadí hned za festival České hrady a představuje tak 2. největší hradní akci na Švihově.

Máte-li tedy chuť tak trochu nahlédnout do vojenské historie, i když poněkud upravené, pojďte se přesunout do první poloviny 16. století, do časů bouřlivých selských válek, doby bájí, legend a lidových pověr, kdy vrcholil fenomén čarodějnictví. Bitva  na vodním hradu Švihov je rozdělena do dvou částí, které se odehrají v 19:00 a 21:00 hod. Jedinečný zážitek jistě zaručí i bohatý doprovodný  program, který zahrnuje šerm, hudbu, tanec, historický jarmark, akrobatické kousky, ukázky dobývacích strojů a děl. To vše v prostorách malebného pozdně gotického hradu.

Akce se uskuteční v termínu pátek 1. července a sobota 2. července 2016, zahájení je 17 hodin, předpokládaný čas ukončení 22 hodin. První část bitvy začne v 19:00, druhá pak ve 21:00.