Dobydou lidé znovu Měsíc? Odpověď hledejte v Techmanii

foto: Techmania

3D Planetárium v areálu plzeňské Techmanie představuje veřejnosti nový film nazvaný Zpátky na Měsíc. Navždy. Pětadvacetiminutový film z produkce firmy Google ukazuje průběh největší světové soutěže, snahy o to, dostat lidstvo zpátky na Měsíc. Techmania film nabízí ve speciálním režimu; při zakoupení vstupenky do expozic science centra je návštěvníkům promítán zdarma jako bonus.

„Je to již více než 40 let, kdy lidé opustili povrch Měsíce. Tehdy se domnívali, že se brzy vrátí a Měsíc kolonizují. To se však nestalo. Firma Google proto uspořádala soutěž o 30 milionů dolarů, kde přes třicet týmů bojuje o znovudobytí měsíčního povrchu,“ vysvětluje astrofyzik Tomáš Meiser z Techmanie. „Od dubna jsme zařadili na program 3D Planetária filmový dokument, který tento souboj sleduje krok za krokem“, dodává Meiser.

Díky jedinečnému projektu soukromé týmy z celého světa zápasí o to, aby právě jejich členové jako první usadili robota na měsíční povrch. Jde o vítězství v největší soutěži historie, které nepřináší jen astronomickou výhru svým vítězům, ale především nové poznatky o Měsíci a jeho dobývání. V Techmanii mohou návštěvníci sledovat úsilí jednotlivých týmů, fandit jim a sami se nadchnout pro poznávání vesmíru, pro myšlenku nad tím, jak se dostat zpátky na Měsíc. Navždy.

„Pro návštěvníky, kteří si zakoupí vstupné do expozic science centra, je tento 2D film přístupný zdarma,“ vysvětluje Alena Šuldová z marketingového oddělení Techmanie. „Zpátky na Měsíc promítáme buď samotný, nebo s předfilmem Vesmír očima dětí, který vysíláme rovněž jako bezplatný bonus k vstupnému do expozic“, dodává Šuldová.

Film je vhodný pro všechny návštěvníky starší sedmi let a je nabízen v českém jazyce. Zájemci si mohou po předchozí domluvě zapůjčit na recepci 3D Planetária sluchátka a vyslechnout film i v původní, anglické verzi, kde bude jejich průvodcem bavič Tim Allen, známý českému publiku především jako kutil Tim z legendárního amerického seriálu.

Nové a 3x větší science center Techmania otevřelo 28. března v části bývalého areálu plzeňské Škodovky. Na ploše téměř tří hektarů se nachází hlavní budova science centra s expozicemi věnovanými zábavně podané biologii, fyzice, obnovitelným zdrojům energie či historické technice. Vedlejší budova prvního 3D Planetária v České republice mj. nabízí projekce na kulovou plochu o průměru 14 metrů. Plné vstupné do expozic stojí 180 Kč, snížené 110 Kč, rodinné pak 470 Kč. Techmania má otevřeno denně.