Dobrodružství čeká i za dveřmi našeho domu

Putování za historií Českého lesa k zaniklým obcím Zahájí a České Nové Domky ležící na zemské hranici se koná v   neděli 24. června.  Účastníci si prohlédnou ruiny domů, hraniční mezníky a pozůstatky po zátarasech. Nahlédnou také do malebného Josefova údolí s meandrujícím Celním potokem, kde mohou porovnat značné rozdíly mezi českou a bavorskou krajinou jako důsledek poválečných změn.   Sraz v 10:15 na autobusové zastávce Stará Knížecí Huť.  

ilustrační foto

„Společná vycházka nás zavede do míst Českého lesa, kde už dávno utichl tep každodenního života. Půjdeme ze Staré Knížecí Hutě, která je v té lokalitě jedinou částečně dochovanou obcí na české straně hranice. Navštívíme zaniklé obce Stoupa, Nové České Domky, nahlédneme do Josefova údolí a půjdeme přímo po státní hranici mezi mezníky oddělujícími Tachovsko a Bavorsko. Je to pěkná příležitost vnímat veliký rozdíl dvou stran zemské hranice. Cestou uvidíme i část hraničního zátarasu, kterému se říkalo Ippenka. Povíme si příběh zátarasu i majitele továrny, která je vyráběla. Letos jsem výlet naplánoval na hranici  kvůli tomu, že si připomínáme takzvané osmičkové roky. V archivu v Tachově jsem vyhledal fotografie míst zaniklých obcí a bývalých rot pohraničníků a některé snímky  jsou špionážní, kdy německá hraniční policie fotografovala české území,“ prozradil certifikovaný průvodce Antonín Hříbal, který s oblibou říká: „Dobrodružství na nás čeká hned za dveřmi našeho bytu nebo domu.“

Jistou zajímavostí budou i informace o hraničních meznících, kdy každý takový umístěný podél hranic celé České republiky má své unikátní označení a svoji fotografii a mapové listy veřejně přístupné na internetu.