Dobrá zpráva pro projekt Plzeň 2015. Od firem má slíbeno už 14 milionů

Celkem 14 milionů korun má prozatím slíbeno společnost Plzeň 2015 pro projekt EHMK. Cílem je ale získat z privátního sektoru ještě minimálně dalších 11 milionů.

Ředitel společnosti Jiří Suchánek včera na zastupitelstvu města Plzně prohlásil, že se projekt EHMK značně posunul. „Provedli jsme stabilizaci rozpočtu, škrty v marketingové i programové části. Sháníme i další peníze u firem a ministerstva kultury,“ uvedl ředitel Plzně 2015 Jiří Suchánek s tím, že dne je k řadě věcí uzavřena smlouva a v září se spustí první část marketingové kampaně cílící na Plzeňany. Jejím úkolem je, aby všichni porozuměli programu. „Kampaň bude hezká, chytrá, vtipná a bude fungovat. Pak půjdeme na celou ČR,“ uvedl Suchánek. Z programu zatím společnost odtajňuje jen střípky, a to vzhledem k rozjednaným smlouvám, jichž se musí uzavřít na 200.

Program pro klíčový rok 2015 tvoří osm vlajkových projektů za 70 milionů korun, 14 hlavních za 66,5 milionu Kč a 60 partnerských projektů za 31 milionů korun. Program nabídne řadu zážitků. Například v srpnu 2015 by se měly v Plzni na tři dny objevit obří loutky od společnosti, která s nimi jezdí po světě. „Loutka stráví ve městě tři dny a žije zde s lidmi, místní se zapojí, vodí ji. Jde o událost, na kterou se sjíždí statisíce lidí,“ uvedl umělecký šéf projektu Petr Forman. Pracuje i na výjimečném zahájení 17. ledna, ale také připravuje se stovkami sokolů jejich slet na současnou choreografii. Programový ředitel společnosti Jiří Sulženko zmínil další projekty, například do Plzně přijede kjótský filharmonický orchestr, deset lokací v centru v únoru 2015 osvítí Festival světla, připravuje se celoroční program výstav o Ladislavu Sutnarovi a další. „Velký koncert je stále v procesu vyjednávání,“ uvedl Sulženko. Projekty se budou konat po celé Plzni, budou blízko všem, nejen lidem v centru. Každý měsíc se odehraje velká akce ve veřejném prostoru pro široký počet lidí, jež bude zdarma. Podle Suchánka město potřebuje pro rok 2015 půl milionu dodatečných návštěv, žádoucí by bylo, aby alespoň 200.000 z turistů přenocovalo, přičemž se počítá s tím, že takový turista v Plzni utratí denně v průměru 60 eur. Plzeň 2015 má k dispozici zhruba 420 milionů korun, na rozpočtu se podílí město Plzeň, ministerstvo kultury, EU i Plzeňský kraj.