Do Techmanie přijela Všudybylka

Plzeňské science center Techmania přivítalo nový historický exponát: parní lokomotivu Všudybylku z roku 1938. Historický stroj z majetku Národního technického muzea v Praze byl umístěn do hlavní budovy science centra, kde doplní expozici věnovanou 150 letům průmyslu v Plzeňském kraji. Originální sbírka historické techniky je jednou z expozic, které Techmania představí po svém znovuotevření 29. března.

„Lokomotivu vyrobila plzeňská Škodovka v roce 1938, a tak jsme rádi, že se v závěru své drážní kariéry vrátila domů do Plzně,“ vysvětluje technický manažer Techmanie Jiří Vlasák. „Jedná se o tříspřežní tendrovou lokomotivu s řadovým označením 354.1217. Měří přes třináct metrů na délku a váží 67 500 kilogramů, v Techmanii se stane jednou z dominant expozice věnované historii značky ŠKODA,“ dodává Vlasák.

Parním lokomotivám tohoto typu se tradičně přezdívá Všudybylky, neboť je v minulosti bylo možné potkat prakticky na všech tratích v Československu. Ta, která je nově vystavena v Techmanii, jezdila zejména na Plzeňsku a na Rakovnicku, v dobách svého muzejního provozu potom na Kolínsku a Brněnsku. Do výslužby odešla v roce 2005, Techmania ji představí jako nepojízdný, leč velmi atraktivní exponát. Není určitě bez zajímavosti, že se jedná o poslední ze škodováckých lokomotiv této řady, která se dochovala v České republice.

Všudybylka se do Techmanie dostala díky úzké spolupráci plzeňského science centra a Národního technického muzea. „Jsme rádi, že historická lokomotiva zapůjčená z našeho depozitáře v Chomutově najde v Techmanii své návštěvníky. Techmanii čeká velká návštěvnost a my máme radost, že se díky naší Všudybylce seznámí s principem parních lokomotiv statisíce fanoušků vědy a techniky,“ komentuje tiskový mluvčí Národního technického muzea Adam Dušek.

 Parní lokomotiva Všudybylka rozšíří v Techmanii expozici historické techniky. V té je možné spatřit světové technické unikáty značky ŠKODA, např. nejstarší dochovanou škodováckou elektrickou lokomotivu 2 ELo z roku 1928, jediný zrekonstruovaný trolejbus typu ŠKODA 3 Tr3 z roku 1947, dvacetimetrovou lokomotivu ŠKODA 32E (rok 1963) v jejímž designu se odráží kosmické technologie, a další originální stroje či artefakty.

Techmania lokomotivu představí veřejnosti od 29. března v nově rekonstruované hlavní hale science centra. Návštěvníky zde kromě historické techniky čekají rovněž interaktivní expozice věnované např. lidskému tělu, obnovitelným zdrojům energie nebo zábavnému poznávání fyziky, chemie či matematiky.