Do Plzně se sjedou Skvosty s vůní benzínu

foto: M. Osvaldová

Nejen milovníci aut by neměli chybět už na třetím ročníku akce Skvosty s vůní benzínu. Ty nejvzácnější historické i moderní vozy či motorky už potřetí zaplní plzeňské DEPO 2015 od 19. do 21. července.

Letošní ročník bude provázet téma „Velké cesty“. V pátek se objeví dobrodruh Dan Přibáň se svými trabanty, v sobotu zase cestovatelé Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha z expedice Zikmund 100, v neděli pak účastníci Dakaru Martin Macík i Jan Brabec, a Tomáš Vejmola s nejspíš jediným pojízdným tuktukem v Evropě. „Všichni, které zajímá cestování, se tady vyřádí dosyta,“ prohlásil předseda Nadačního fondu Plzeň sobě, který akci pořádá, Roman Jurečko.

foto: M. Osvaldová

Na výstavě by mělo být k vidění zhruba 150 – 200 skvostů. „Nechceme jít do kvantity, ale spíše do kvality. Tento počet bychom nechtěli překročit,“ uvedl Jurečko. Organizátoři se podle jeho slov snaží, aby výstava nebyla jen o autech. „Chceme prostory doplnit i třeba nádhernými stromy, šperky. Design je určující. Chceme ukázat noblesu a rukodělnou práci,“ dodal.

Výsadní místo mezi skvosty zaujme Tatra 87, slavný československý automobil, který byl ve své době nejrychlejším vozem, a s nímž cestovatelská dvojice Zikmund a Hanzelka uskutečnila svoji cestu do Afriky a Jižní Ameriky. Americký list New York Times právě tomuto autu udělil před devíti lety titul „Sběratelské auto roku“.

foto: M. Osvaldová

Dalšími lákadly mohou být Chevrolet Master z roku 1938 či Plymouth RoadRunner z roku 1968. Vzácností je také vůz Maserati MC 12, jichž bylo vyrobeno pouze 50 a v Česku jezdí pouze jeden. Chybět nebudou supersporty Lamborghini Huracán nebo Ferrari F12 Berlinetta. Na své si přijdou i příznivci motorek. Obdivovat budete moci značky Jawa a Harley Davidson.

Návštěvníky čeká po celé tři dny také hudební program, bohaté občerstvení, závody na šlapacích motokárách a další zábava pro celou rodinu.

Až do konce května si můžete pořídit vstupenky za zvýhodněnou cenu 150 korun pro dospělé a 100 korun pro děti nad 130 centimetrů, seniory a studenty, nebo 400 korun za rodinné vstupné. V červnu vyjdou vstupenky na 200, 150 a 500 korun, na místě před akcí pak 250, 200 a 600 korun.

Více ukázek skvostů najdete v naší fotogalerii.