Do Plzně míří světové hudební hvězdy

Kennedy Administration

Měšťanská beseda i letos přiveze do Plzně hudebně mimořádně kvalitní zahraniční umělce, kteří tu dosud nevystupovali. Podzimní sérii koncertů zahájí 10. září americká zpěvačka moderního elektrického blues Sharrie Williams. Český jazzový varhaník Ondřej Pivec přijede s newyorskou kapelou Kennedy Administration 29. října. Jedna z největších ikon současné hudby Chick Corea, držitel 22 cen Grammy, zahraje 14. listopadu sólově na klavír.

„Zaměřujeme se na žánry jako blues, jazz a funk a chceme plzeňskému publiku představit ty nejzajímavější interprety ve svém oboru,“ říká Ivan Jáchim, ředitel společnosti DOMINIK CENTRUM s.r.o., která koncerty pořádá. „Většinou do Plzně vozíme umělce, kteří tu ještě nevystupovali.“

Sharrie Williams

10. 9. 20:00 Sharrie Williams & The Band

Americká zpěvačka blues, soulu a gospelu umí živé koncertní show fantasticky! Jsou působivé a plné emocí, hlasité i tiché. Sharrie Williams šeptá i křičí, ovládá obrovský rozsah hlasu. V Americe ji nazývají „princeznou rockového blues“. S citem zpívá pomalé bluesové balady s osobním poselstvím, ale předvádí i funky melodie v rockovém drivu. Její zpěv je vášnivý, líbezný i rozhněvaný, Sharrie je vždy sama sebou. V jejím hlase uslyšíte vliv Koko Taylor, Etty James, Tiny Turner, Arethy Franklin i Billie Holiday. Byla několikrát nominována na Blues Music Award.

29. 10. 20:00 Kennedy Administration

Srdeční projekt varhaníka a držitele Grammy Ondřeje Pivce s uhrančivou zpěvačkou Kennedy a fantastickým bubeníkem Natem Townsleyem. Jejich hudba je vydatně sycena gospelem, rhythm and blues, funkem či hip hopem. Kennedy, frontmanka a vokalistka, nenechá nikoho na pochybách, že ji zpívání a hudba prostě baví. Její energie je doslova nakažlivá. V jejím hlase uslyšíte něco z Elly Fitzgerald, něco ze Sade i něco z Anity Baker.

Jazzový klávesista, skladatel, producent a kapelník Ondřej Pivec je brněnský rodák u nás známý z kapely Organic Quartet. Před devíti lety odjel do New Yorku, kde se mu jako jednomu z mála „bílých Evropanů“ podařilo proniknout na newyorskou gospelovou scénu a dodnes doprovází nedělní bohoslužby v černošském baptistickém kostele Gospel Church v Brooklynu.

Chick Corea

14. 11. 19:30 Chick Corea: Solo Piano

Americký klavírista a skladatel Chick Corea je prostě legenda a jedna z největších ikon současného jazzu. Čtvrtý nejvíce nominovaný umělec v historii Grammy Awards (63 nominací, 22 cen Grammy) v průběhu své hudební kariéry spolupracoval snad se všemi hudebníky, o kterých se dnes učí ve školách – počínaje třeba Lionelem Hamptonem přes Milese Davise a Johna McLaughlina k hlasové superstar Bobbymu McFerrinovi. Některá jeho hudební partnerství trvají desítky let – třeba ta s klavíristou Herbie Hancockem nebo vibrafonistou Gary Burtonem. Je členem DownBeat Hall of Fame a NEA Jazz Master.