Dívčí skupina z Blovic podpořila mobilní hospic částkou 118 tisíc korun

Členky hudební skupiny Railtale při slavnostním předání šeku. Foto: KÚPK

Mobilní hospic „Domov – plzeňská hospicová péče“ podpořily členky dívčí kapely RAILTALE částkou 118 235 korun, kterou vybraly jako výtěžek ze vstupného na svých koncertech. Stalo se tak díky tomu, že se zapojily do projektu Nadace VIA. Šek s uvedenou sumou od členek skupiny převzala na KÚPK ředitelka hospicu Jana Červánková. Hudebnicím i jejich třídnímu učiteli poděkovala za vedení kraje radní pro zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD).

Šek převzala ředitelka hospicu Jana Červánková. Foto: KÚPK

„Oblast hospicové péče se v poslední době rozvíjí a je třeba, aby se o tomto tématu hodně hovořilo. Nejen narození, ale také odchod ze života je zásadním okamžikem, který je často opomíjený. Proto jsem velmi hrdá na to, že právě děvčata z Plzeňského kraje se rozhodla touto cestou podpořit hospic a ukázat tak veřejnosti, že pomáhat může každý,“ uvedla při setkání radní pro oblast zdravotnictví Milena Stárková, která studentkám krajského gymnázia předala symbolické dárky v podobě stříbrného šperku s motivem hudby.

Blovické gymnazistky přijala krajská radní pro zdravotnictví Milena Stárková. Foto: KÚPK

Čtyřčlennou kapelu RAILTALE tvoří Adéla Járová, Anežka Hnojská, Markéta Járová a Barbora Žitníková. Společně už hrají řadu let, její členky studují Gymnázium Blovice, které zřizuje Plzeňský kraj. Škola studentkám poskytuje prostor ke zkoušení a uskladnění aparatury.

V projektu Nadace VIA „Dobrodruzi“ obstály blovické gymnazistky nejlépe v Plzeňském kraji a postoupily mezi užší výběr patnácti finalistů z celé ČR. Ve volném čase a bez nároku na honorář a na vlastní náklady uspořádaly pět koncertů. První se uskutečnil v prosince 2018 v Nepomuku, další pak v Neurazech, Blovicích nebo ve Švihově. Patronem kapely se stal jejich třídní učitel Ivo Barca. Ten zajišťoval kompletní komunikaci s nadací, hospicem i důležité administrativní zázemí projektu a nezbytný dohled.