Divadelní léto se stěhuje do nové lokality, hlavním lákadlem bude Strakonický dudák

Marek Němec je režisérem hry Strakonický dudák.

Divadelní léto pod plzeňským nebem chystá pro letošní rok vlastní adaptaci hry J. K. Tyla Strakonický dudák. Pod názvem Švanda dudák ji bude režírovat Marek Němec, v titulní roli se představí Ondřej Rychlý. Scéna Divadelního léta vyroste v polovině června v novém prostoru v Plzni U Ježíška, a kromě premiéry a deseti představení Švandy dudáka se na ní v červenci budou odehrávat i reprízy loňské velmi úspěšné inscenace Cyrano s Michalem Dlouhým.

Ondřej Rychlý.

Divadelní léto pod plzeňským nebem patří s téměř 9000 diváky k největším open air divadelním akcím v republice. Od roku 2008 festival připravuje každý rok jednu původní inscenaci, kterou zasazuje do kulis širšího centra města Plzně. Divadelní scéna s hledištěm pro přibližně 500 diváků vyrůstá každý rok v jiném prostoru a dodává tak letním večerům neopakovatelnou atmosféru. „Divadelní léto je od prvního ročníku pevně spjaté s městem Plzní. Je zajímavé sledovat, jak pro své inscenace objevuje nová místa, jako třeba náměstí Republiky, prostor U Zvonu či před Západočeským muzeem, a ukazuje tak město z nové perspektivy. Jako věrný divák Divadelního léta se těším na to, jak letos díky festivalu ožije prostranství U Ježíška,“ říká primátor města Plzně Martin Baxa

Prostranství U Ježíška si pro letošní ročník zvolil režisér Marek Němec, autorkou scény Švandy dudáka je Agnieszka Pátá-Oldak.„Místo U Ježíška pro nás disponuje neuvěřitelným přírodním zdrojem v podobě lesíčka a je tady také krásný kopec s topoly, které přirozeně značí cestu Švandy dudáka,“ říká režisér Marek Němec.

Do hlavní role obsadil režisér Ondřeje Rychlého, kterého plzeňští diváci dobře znají z působení v Divadle J. K. Tyla. Hereckou tváří známou z televize i filmu bude Martin Písařík v roli Vocílky, jako Kalafuna se představí stálice Divadelního léta, herec DJKT Michal Štěrba. Dorotku si zahraje studentka KALD DAMU Eliška Hanušová. Poprvé se na Divadelním létě objeví Tomáš Karger, kterého čeká dvojrole Trnky a Sultána. V dalším obsazení nebudou chybět oblíbené tváře z minulých ročníků. Jana Kubátová, Klára Krejsová, Bronislav Kotiš a Antonín Procházka ml. účinkují kromě Švandy dudáka také v Cyranovi, jehož šest repríz se U Ježíška odehraje ve druhé polovině července.

První akcí letošního Divadelního léta bude 15. června Festivalek hereckých kapel. který se uskuteční v Zach’s Pubu. Všechny další festivalové události už bude hostit scéna U Ježíška. V neděli 16. června ji otevře novinka – jedinečný večer s názvem Jsme muzikál!, který v režii Lumíra Olšovského představí to nejlepší z právě končící sezóny muzikálu Divadla J. K. Tyla. V červenci se pak diváci mohou těšit na tradiční doprovodné akce: 16. 7. Slam poetry Open Air a 18. 7. divadelní Improzápas.

Prostor U Ježíška využijí také mladí účastníci příměstského Divadelního tábora, který se pod hlavičkou Divadelního léta bude konat už potřetí.

Vstupenky na 12. ročník festivalu Divadelní léto se prodávají od 1. 4. 2019 prostřednictvím sítě GoOut, kamenná prodejna je v Plzni v DEPO2015. Ceny vstupenek na inscenace hlavního programu Švanda dudák a Cyrano se pohybují od 250 do 550 Kč. Vyšší cena je pouze u vstupenek na premiéru Švandy dudáka, které exkluzivně zahrnují i pozvání na sklenku vína po skončení představení.