Divadelní léto pod plzeňským nebem představí Švandu dudáka

Ondřej Rychlý a Martin Písařík. foto: M. Osvaldová

Pět dní zkoušení a pak už se půjde na věc. Divadelní léto pod plzeňským nebem nabídne letos celkem 11 představení Tylovy hry Švanda dudák. Hlavní roli ztvární Ondřej Rychlý, návštěvníci se mohou těšit na Martina Písaříka, Michala Štěrbu, Bronislava Kotiše či Antonína Procházku mladšího. Premiéra se uskuteční v lokalitě U Ježíška už v sobotu 29. června, poslední představení pak 12. července.

Bronislav Kotiš, Ondřej Rychlý a Martin Písařík. Foto: M. Osvaldová

Až do minulého týdne se herci připravovali jen po skupinkách, v pondělí se pak všichni sešli přímo jevišti. „Máme před sebou týden smrt. Všichni hodně pracovali ve svém zaměstnání, takže jsme zkoušeli na několik part, teď to dáme dohromady. Máme maso, tkáně, kosti a musíme to postavit dohromady, aby to drželo,“ komentoval režisér hry Marek Němec úskalí, která Divadelní léto přináší.

Příběh plný fantazie, letní lehkosti i mírného nadpřirozena přenesli autoři do 90. let minulého století.

V samotné adaptaci bude výraznou roli hrát prostředí, v němž se jeviště nachází. „Terénní vlna nabízí krásné hřiště pro děti. Ve hře sbíhají dolů z kopce, chceme jim ještě vymyslet klouzačku,“ popsal Němec, který se rozhodl využít také les, který se nachází v blízkosti jeviště. „Ten je zasvěcený nadpřirozeným bytostem,“ dodal režisér.

Divadelní léto v Plzni potrvá od 15. června do 25. července a kromě Švandy dudáka nabídne reprízy loňské inscenace Cyrano v hlavní roli s Michalem Dlouhým.