Děti z plzeňských mateřských škol budou bojovat na svých Sportovních hrách

foto: M. Osvaldová

Už čtvrtý ročník Sportovních her mateřských škol vyvrcholí v úterý 21. května na Atletickém stadionu města Plzně. Do finále se probojovalo celkem 24 mateřských škol, soutěžit bude více než 500 dětí. Jedná se o největší akci pro děti předškolního věku na území města Plzně. 

ilustrační foto

Oficiální zahájení je naplánováno na 8:45, vyhlášení výsledků proběhne v 11:45 hodin. Na území čtyř největších plzeňských obvodů se v polovině února uskutečnila kvalifikační kola, kterých se zúčastnilo více než tisíc předškoláků ze 41 mateřských škol. Z každého obvodu postoupily do finále čtyři nejlepší, které doplňují školky z ostatních městských obvodů, mimo soutěž budou startovat dvě školky z Přeštic. Tým mateřské školy ve finále sportovních her je tvořen šesti dětmi a dvěma náhradníky a jako doprovod můžou mít až 20 spolužáků, pro které je připraven doprovodný program.

„Akce nám ovšem pomáhá i zjistit, jaké jsou pohybové dovednosti našich předškoláků. Oceňuji především výběr disciplín sportovních her, kterými jsou hod do dálky, člunkový běh 4×6 metrů, skok z místa snožmo, přeskakování a podlézání překážky a navíc týmová běžecká štafeta šestičlenných družstev. Při sportovních hrách zajišťujeme také dětem zdravou svačinu, aby si uvědomily, že pro zdraví je nutné nejen sportovat, ale také se zdravě stravovat,“ uvedla radní pro oblast školství Lucie Kantorová.

„Sportovní hry mají i přesah akademický, do organizace jsou zapojeni studenti oboru mateřských škol z Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni a na základě získaných výsledků jsou zpracovány závěrečné práce. Každé dítě, které bude reprezentovat svoji školku na finále, získá cenu a pro všechny zúčastněné školky jsou připraveny sportovní ceny (žíněnky, dětské překážky) za více než 150 tisíc korun,“ vysvětlil Přemysl Švarc, vedoucí magistrátního odboru sportu.