Děti cizinců v Plzni mají zatím smůlu, mezinárodní škola zde ještě chybí

Ilustrační foto

Do plzeňských základních škol míří stále více cizinců. V současnosti je jich asi osm set. Děti, které přicházejí často bez znalosti našeho jazyka, se pak musí kromě učiva prát také se složitou češtinou. Mezinárodní škola, která by nabídla výuku například v angličtině, tu zatím stále ještě chybí.

Za prací do západočeské metropole nemíří ze zahraničí jen dělníci, ale stále více i vzdělaní lidé s celými rodinami. Právě ti nejmenší se pak musí naučit náš jazyk nejrychleji. Škola, kde by se učili v anglickém nebo jiném jazyce, tady ale není.

„Na území města Plzně evidujeme zhruba 800 žáků cizinců, což je pět procent zhruba z celkového počtu našich žáků a z těch 800, zhruba 500 tvoří cizinci, kteří pocházejí mimo zemí evropské unie,“ informovala Lucie Kantorová (ANO), radní Plzeň pro oblast školství.

V Plzni jsou soukromé školy, které se na cizí jazyk zaměřují více a mají k dispozici i rodilé mluvčí. Ani tady ale výuka výhradně v angličtině, jako je tomu například na mezinárodní anglické škole v Brně, neprobíhá. „Jakmile nastoupí žák na základní školu, tak je mu přidělen takzvaný adaptační koordinátor, který mu je k dispozici na čtyři až šest týdnů,“ vysvětlila radní Kantorová.

Peníze na asistenty pro děti cizinců vyčlenil i Plzeňský kraj. Ten se snaží lákat chytré hlavy zejména z Ukrajiny. „Moje představa je, že by děti prošly nějakým intenzivním kurzem například půlroční výuky jazyka, pak by nastoupily do školy a ještě by měly k dispozici, samozřejmě ne osm hodin denně asistenta, který by s nimi jeden den v týdnu probral látku,“ řekl hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD).

Kurzy českého jazyka pro občany ze zemí mimo Evropskou unii zdarma pořádá i Centrum na podporu integrace cizinců. Největší zájem je právě o výuku dětí. „V mateřských školách realizujeme kurzy přímo v jejich prostorách, u základních škol se snažíme, aby děti už docházely k nám. Aktuálně máme čtyři kurzy na mateřských školách jenom v Plzni. Působíme i v kraji, takže učíme například v Sušici, ve Štěnovicích nebo ve Staňkově,“ uvedla Petra Soukupová, vedoucí Centra na podporu integrace cizinců.

Nejčastěji tam učí občany z Ukrajiny a Vietnamu, nechybí ale ani Číňané Mongolové, Moldavci nebo Bělorusové. Podle vedoucí centra v Plzni mezinárodní základní škola chybí. Jen loni navštívilo zdejší kurzy 90 dětí. „Určitě by to tady pomohlo. V souvislosti s aktuální ekonomickou migrací, i my cítíme, že množství dětí narostlo, dříve jsme měli dva až tři korzy, teď jich máme do deseti,“ doplnila Petra Soukupová.