DEPO2015 představuje největší českou výstavu zaměřenou na recyklovaný design

Výstava Má plast v plzeňském DEPO2015 představuje od 12. října 2016 díla patnácti špičkových zahraničních i českých designérů a umělců, zaměřená na téma recyklace plastu. Mnohé exponáty uvidí české publikum vůbec poprvé. Jsou mezi nimi designové předměty, boty, stroje, umělecké objekty i multimediální instalace.

Mezi exponáty na hraně aktivismu a designové performance patří například židle Sea Chair od anglického Studio Swine, vyrobená přímo na rybářské lodi z vyloveného plastu, nebo bota Adidas londýnského designera Alexandra Taylora, který jako materiál využil oceánský plast a pytlácké sítě.

„Plast je všude. Poletuje ve vzduchu, válí se na zemi a především plave ve všech mořích. Plastového odpadu je tolik, že se dostal i do těla živočichů na dně Mariánského příkopu, nejhlubšího místa na Zemi.  Na výstavě představujeme 15 umělců a designérů, kteří se snaží na tento problém nejen upozornit, ale i navrhnout tvůrčí řešení. Ukazujeme výběr těch nejzajímavějších zodpovědných a kreativních, vtipných i vážných, fungujících i teprve se rodících nápadů, uměleckých vyjádření a designových řešení,“ popisuje programový ředitel DEPO2015 Jiří Sulženko.

Kromě akčních designérů se na výstavě představí i angažovaní recyklační umělci. Nebude chybět celosvětově uznávaná PET art umělkyně Veronika Richterová, berlínští Plastique Fantastique, výtvarnice Nicole Taubinger nebo plzeňský sochař Benedikt Tolar. Ten kromě série grilovaných a jinak deformovaných odpadkových košů navrhl také hernu pro děti z plastových kontejnerů nebo šlapadla z barevných popelnic. Aktivistický design doplní také výrobky z recyklovaného materiálu od světových designerských hvězd, například boty Melissa od architektky Zahy Hadid nebo módní návrhářky Vivienne Westwood.

Výstava v DEPO2015 chce ukázat, že aby se z Mé vlasti nestala Má plast, je potřeba k tomu dělat víc, než jen třídit odpad do kontejnerů správné barvy. Hlavním smyslem interaktivní expozice je přitáhnout pozornost k tématu lokální recyklace a omezení spotřeby plastu. „V Evropě se jen 30 % plastového odpadu zrecykluje, 40 % se spálí a 30 % končí na skládce. My chceme dát lidem možnost vlastnoručně recyklovat a vymýšlet zajímavý design. Ukazujeme proto nejen přístup designérů a umělců, ale vyzýváme návštěvníky, aby přinesli také svůj plastový odpad a přetavili ho do nových výrobků,“ dodává Jiří Sulženko.

Výstava Má plast má vernisáž v DEPO2015 11. října 2016 a bude otevřena až do 28. února 2017. Od 27. do 31. října 2016 se část výstavy představí i na pražské přehlídce Designblok.