DEPO2015 otevírá digitální hřiště pro děti

Výstava nazvaná TRIK je k vidění a vyzkoušení v plzeňském prostoru DEPO2015 od čtvrtka 18. února do neděle 24. dubna. První letošní výstavní projekt prostoru, který navazuje na Evropské hlavní město kultury v roce 2015, je věnovaný převážně dětem a zaměřuje se na digitální technologie zapojené do interaktivních instalací.

Celkem 10 instalací, které většinou využívají současné digitální technologie, nutí děti k pohybu, na který reagují. Mění reliéf krajiny při hře se skutečným pískovištěm, při posunu kostek hýbají se silnicemi a kolejemi pro hromadnou dopravu, reagují na pohyb svítících hraček nebo na pohyb dětí po barevné šachovnici. Na jejich realizaci se podíleli umělci a programátoři z polského WRO Art Centra, ale i čeští 3Dsense nebo začínající plzeňský projekt SandyStation.

„Na výstavě TRIK chceme ukázat, kromě atraktivních instalací, způsob, jak propojit umělce, designéry a specialisty na nové technologie při společné práci. Jedna z instalací tak vznikla jako originál přímo pro výstavu a podílel se na ní tým lidí spojených s prostorem DEPO2015 a jeho kreativním inkubátorem a otevřenou řemeslnou dílnou. Toto je cesta, kterou bychom se chtěli ubírat i dál,“ říká programový ředitel projektu DEPO2015 Jiří Sulženko.

Výstava TRIK přináší dětem především estetický zážitek z využití nových technologií a ukazuje různé možnosti jejich aplikace na herní prvky. Součástí výstavy jsou ale také čistě „analogové“ instalace, jako je model černého divadla, který připravilo plzeňské Divadlo Alfa nebo vláček designéra Petra Bakoše.

K výstavě je připraven bohatý doprovodný program: nedělní filmová promítání představí filmy Karla Zemana nebo aktuální animované filmy včetně Malého prince nebo Malého pána. Připraveny jsou i dílny a workshopy pro děti.