Deník: Vedra ubrala vodu z řek. Pro vodáky je nejlepší Lužnice

ilustrační foto / plzen.cz

Tropická vedra v posledních dnech ubrala vodu z řek, hladina většiny velkých řek je na vodáckém minimu. Menší potoky vyschly. Pro vodáky je zatím nejlepší Lužnice, kde voda bude nad minimem ještě týden. Berounka je splavná na celém toku od Plzně do Prahy a nejnavštěvovanější řeka Vltava se dá sjet od Soumarského mostu, sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

Na Vltavě pod Vyšším Brodem je průtok vhodný pro splouvání, ale žádná rychlá voda to podle Jančara není. Na Otavě je zatím hladina o deset centimetrů výš, než vodáci potřebují. Sázava je opět splavná jen mezi Ledčí a Pikovicemi, přičemž na dolním toku musí vodáci počítat s mělčinami a kamennými poli.

Ohře je nejlépe sjízdná od Chebu, na peřejnatých místech pod Karlovými Vary je více kamení v korytě. Z menších českých říček zůstává voda v Radbuze či Úhlavě na západě, v Ploučnici či Bílině na severu a ve všech Orlicích.

Ani Labe s Jizerou na tom nejsou lépe, poznamenal Jančar. Jizera je klasicky splavná od Malé Skály a Labe od Dvora Králové. Menší toky, jako jsou Úpa či Metuje, jsou splavné jen na posledních kilometrech před ústím.

Z moravských řek zůstaly splavné většinou jen dolní toky. Platí to u Odry či Opavy, kde lze vyplout kolem Ostravy respektive Opavy. Morava je sjízdná pro kanoe a kajaky jen od soutoku s Desnou a podobná je situace na Bečvě, kde lze počítat s omezenou splavností na středním a dolním toku. Na jihu pak je již sjízdná jen Dyje pod Znojmem s odřeným kýlem.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here