Den ve vzduchu: Zářil Šonka, Kopfstein, k vidění byla po letech dynamická ukázka gripenů

foto: Den ve vzduchu

O uplynulém víkendu se konal na letišti v Plasích další ročník populární letecké show Den ve vzduchu s Plzeňským krajem. I přes chladnější počasí dorazily tisíce lidí. Mezi nejoblíbenější vystoupení patřily stroje Armády České republiky, přelety dopravního letadla ČSA, akrobatická skupina The Flying Bulls Aerobatics Team a samozřejmě akrobatičtí piloti Petr Kopfstein a Martin Šonka.

Dynamická ukázka letounů JAS-39 Gripen na západě Čech několik let chyběla a o to víc si všichni milovníci králů českých nebes vychutnávali každou vteřinu pohledu na perfektně sladěný tandem, který se proháněl po nebi. Diváci mohli spatřit také ukázky víceúčelových lehkých bojových letounů Aero L-159 Alca a záchranného vrtulníku W-3A Sokol.

Kdo letos věřil předpovědím počasí a kvůli tomu se nevydal do Plas, tak opravdu může smutnit, protože Den ve vzduchu nabídl doslova den plný zážitků. Živé komentáře přímo z pilotních kabin Petra Kopfsteina v sobotu a Martina Šonky v neděli, nechávaly všem přítomným rozum stát. Diváky šlo s těží pochopit, jak to ti dva jen dokáží. Odměnou pro oba piloty pak byly nekonečné fronty při jejich autogramiádách. Při podpisovce Petra Kopfsteina neodradila fanoušky od přání setkat se s ním ani dešťová přeháňka. „V Plasích jsem viděl opravdové fanoušky letectví, všem moc děkuji, odlétám domů s krásným pocitem,“ vzkazuje Petr Kopfstein. „Plasy nezklamaly, je to tady vždy příjemné, rodinné a rád se sem opět vrátím,“ doplnil svého českého parťáka ze závodů Red Bull Air Race Martin Šonka.

foto: TV ZAK

Zapomenout se rozhodně nesmí na průlety dopravního letadla ČSA ATR 72, které například v neděli přiletělo do Plas bezprostředně poté, co na pražském Letišti Václava Havla vysadilo cestující na trase Košice – Praha. Z historických strojů si pak velký potlesk zasloužil naleštěný krasavec Beechcraft C-45 nebo dvouplošník z roku 1939 Tiger Moth. Jako velice zábavná položka programu posloužilo i srážení létajících balónků vrtulemi letadel Zlín Z-142.

Na akci jste mohli potkat také maskota TV ZAK. Pokud jste s ním pořídili fotku, máte šanci vyhrát vyhlídkový let pro tři osoby. K tomu stačí pouze poslat svoji fotku na facebook TV ZAK do pondělní 20. hodiny. V úterý pak odborná porota vybere pět finalistů. Ta fotka, která bude mít následně nejvíce „like“, vyhrává.

Další fotky najdete v naší fotogalerii.