Den ve vzduchu se blíží. Čtěte praktické informace

foto: Jan Ráček

Už tuto sobotu a neděli proběhne na letišti Aeroklubu Plasy Den ve vzduchu s rádiem Kiss Proton. Na konci tohoto článku najdete přesný program, který je po oba dva dny identický. Následující řádky jsou ale určeny především důležitým organizačním informacím, které jsou spojeny s dopravou, vstupenkami nebo občerstvením.

I letos je na letiště do Plas zajištěna autobusová doprava zdarma. Autobusy Letecké linky jedou z Plzně a odvezou vás až na letiště. Jde o nejjednodušší a nejlevnější způsob jak se na akci dostat bez zbytečných starostí. Nemusíte řešit problémy s parkováním a stát v kolonách. Autobusy jedou v sobotu i v neděli z konečné tramvaje č.1 v Plzni – Bolevci.

[quote_box_center]Jízdní řád Letecké linky

Plzeň – Plasy

Plzeň-Bolevec konečná tramvaje č.1 10:00  11:00

Třemošná 10:07  11:07

Horní Bříza – rozcestí 10:14  11:14

Kaznějov 10:20  11:20

Rybnice 10:24  11:24

Plasy – letiště 10:30  11:30

 

Plasy – Plzeň

Plasy – letiště 17:30

Rybnice 17:36

Kaznějov 17:40

Horní Bříza – rozcestí 17:46

Třemošná 17:53

Plzeň-Bolevec konečná tram.č.1 18:00[/quote_box_center]

Pokud pojedete autem, najdete letiště Aeroklubu Plasy nedaleko silnice 1. třídy I/27 na tahu Plzeň – Žatec, asi 2 kilometry před obcí Plasy ve směru z Plzně. Z této komunikace vede do areálu úzká asfaltová silnice, která je ale v době akce určena pouze pro pořadatele a účinkující. Pro cestu na velkokapacitní parkoviště, které je v bezprostřední blízkosti letiště, je nutné ve směru z Plzně odbočit vlevo hned za obcí Rybnice na polní cestu. Při cestě v opačném směru neodbočujte po asfaltové cestě na letiště. Odbočku musíte minout a těsně před Rybnicí odbočte vpravo. Parkoviště je v podstatě součástí letiště. Parkuje se na vyznačených přilehlých lukách. Doprava v blízkosti areálu bude omezena, sledujte proto místní značení. V případě nepřízně počasí je nutné počítat s podmáčeným povrchem. V takovém případě je možné, že bude parkoviště uzavřeno. Nejbližší možnost parkování je pak v obci Plasy.

Pokud při cestě na akci použijete vlak, vystupte v železniční stanici Plasy. Město leží na trati Plzeň-Most a cesta z plzeňského hlavního nádraží do Plas trvá 32 minut. Nádraží v Plasích je od letiště vzdáleno asi kilometr. Cesta pro pěší je z nádraží až na letiště značena.

Důležité upozornění – nejezděte autem na letiště na poslední chvíli. Už mnohokrát se návštěvníkům stalo, že úvodní atraktivní přehlídku Gripenů sledovali z auta, protože zůstali v koloně těsně před letištěm. Navíc i dopolední program Dnes ve vzduchu je lákavý, tak proč nevyrazit hned po snídani. Letiště bude otevřeno od devíti hodin.

Každý návštěvník akce obdrží po předložení vstupenky identifikační náramek na zápěstí, který ho opravňuje ke vstupu do areálu. Areál bude možné libovolně opouštět, identifikačním náramkem se ale musíte prokázat při každém vstupu zpět. Vstupenky budou v prodeji pouze na místě v den akce. Pokladny jsou před vstupem do areálu viditelně označeny. Vstupné: dospělí 200 Kč, děti (od 6 do 15 let) 50 Kč, ZTP zdarma.

Pokud budete brát s sebou psa, vězte, že bezpečnostní služba na letišti bude vyžadovat náhubek a vodítko. Celodenní program navíc v různých částech vystoupení obsahuje pyrotechnické efekty, samotné přelety, např. letounů Armády ČR, jsou extrémně hlučné. Proto by každý pejskař měl zvážit, zda právě jeho domácí mazlíček zvládne takovou zátěž.

Jak je zajištěno občerstvení? Rozmanitost stánků s občerstvením je veliká a nabídka velmi různorodá. Na místě budou k dostání teplá i studená jídla, od párku s hořčicí, přes grilovaná masa, až po nejrůznější speciality. Bohatý je také výběr cukrovinek a nechybí ani široká nabídka nealkoholických nápojů a piva.

[quote_box_center]Program Dne ve vzduchu s rádiem Kiss proton 2014

Sobota 26. a neděle 27. dubna

09:00 Slety letadel, vyhlídkové a rekreační lety, atrakce

10:30 Hasiči + kaskadéři – ukázka zásahu při autonehodě

11:30 Kaskadérská show na čtyřkolce – Richard Mošna

12:00 Hasiči – slaňování z 52m dlouhého žebříku + ukázka vysokotlakého hasícího a řezacího zařízení CCS Cobra

12:20 Fixed Light – hudební vystoupení, vítěz soutěže západočeská kapela roku rádia Kiss Proton

13:45 Skupinové létání modelů – 4x Z37

14:00 JAS 39 Gripen – král českého nebe, vystoupení armády ČR

14:10 Kouzlo historie – Zlín 381 Basa + Aero C-104

14:20 Follow me – skupinové létání, 3x Z226 + 1x Z326

14:33 Akrobacie na kluzáku

14:38 Sestřelování balónků vrtulemi letadla – 3x Z142

14:52 L-159 Alca – vojenské bitevníky české výroby, vystoupení armády ĆR

15:02 Pterodactyl Flight  – ukázka klasického leteckého souboje z 1. světové války, doprovázena palbou z palubních zbraní a pyrotechnickými efekty při útoku na muniční vozidlo císařské armády  táhnoucí  kanón na frontu

15:18 Ukázka letecko-chemické činnosti  – Z 37 Čmelák

15:24 Vrtulník Robinson R44 v unikátní roli. Ukázka postřiku vrtulníkem

15:35 EXTRA ČÍSLO. Je možné otevřít vrtulníkem láhev piva! Exkluzivně nacvičeno pro Den ve vzduchu s rádiem Kiss Proton! Poprvé v ČR!

15:46 Létání mezi pylony – Petr Matoušek několikanásobný mistr ČR v paraglidingu

15:57 AutoGiro – novinka v ČR, ukázka nového virníku vyráběného v SRN

16:08 Unikátní akrobacie na padácích – seskok parašutistů

16:13 SVĚTOVÁ PREMIÉRA – The Flying Bulls Duo. Nová letka v ČR poprvé na veřejnosti[/quote_box_center]