Den ve vzduchu připomene i konec 2.světové války. Uvidíte bitvu amerických a německých stíhaček

foto: Wikimedia Commons, D.Miller

Významné výročí 70 let od konce druhé světové války se v letošním roce promítá do řady akcí a Den ve vzduchu s rádiem Kiss Proton nebude výjimkou. Diváci uvidí rekonstrukci letecké bitvy z konce války mezi americkými a německými stíhačkami. Předvede ji Spolek historie vojenského a policejního letectva z Kolešovice u Rakovníka.

„Půjde o volnou rekonstrukci bitvy, ve které nebudou chybět ani pyrotechnické efekty. Vystoupení má také svůj vlastní slovní a hudební doprovod,“ říká René Černý, vedoucí skupiny. Návštěvníci tak uvidí rekonstrukci v podání maket rádiově řízených modelů letounů, které se staly doslova symboly druhé světové války.

„Za americkou stranu půjde o letadla P-51 D Mustang, na německé straně diváci uvidí samozřejmě také Messerschmitty,“ přibližuje René Černý.

Pro milovníky historie půjde o opravdové legendy mezi letadly. P-51 Mustang byl stíhacím letounem dlouhého doletu a stal se jedním z vůbec nejúspěšnějších stíhacích strojů. Právě tato letadla spojencům při bombardování Německa pomohl získat velkou převahu. Následně byl ovšem nasazován i v dalších válkách, mimo jiné například v Korejské válce.

Na druhé straně bude adekvátním sokem Messerschmitt Bf 109, který je neodmyslitelně spojený s německou armádou a Luftwaffe tyto stroje používala celou druhou světovou válku. V jejím závěru už ho ale částečně začal nahrazovat Focke – Wulf Fw 190 a také Messerschmitt Me 262. A ani tato letadla nebudou v bitvě chybět.