Den ve vzduchu nabídne to nejlepší za 15 let. Dorazí hvězdy světového nebe

Foto: Den ve vzduchu

Poslední dubnový víkend bude na letišti v Plasích patřit opět největší letecké show na západě Čech. Den ve vzduchu s rádiem Kiss Proton v letošním roce nabídne 29. i 30. dubna to nejlepší, co unikátní airshow nabídla. Vystoupení budou ovšem nová a v některých případech dokonce naprosto premiérová.

Ve velkém si na své přijdou milovníci letecké akrobacie. Do Plas dorazí světoznámá letecká skupina Flying Bulls Aerobatics Team. Tentokrát se ovšem představí ve složení, které diváci na Dni ve vzduchu s rádiem Kiss Proton ještě neviděli. Do kokpitů speciálů XA-42 ve známých barvách Red Bull usednou piloti Stanislav Čejka, Miroslav Krejčí, Jan Rudzinskyj a Jan Tvrdík.

Velký zážitek slibuje vystoupení dalšího pilota ze stáje Red Bull. Účast potvrdil špičkový akrobatický pilot Martin Šonka, který na začátku letošního roku jako první Čech v historii vyhrál závod série Red Bull Air Race.  „V Plasích létám opravdu rád, je to krásné letiště v krásném kraji. Diváci tu jsou vždycky fantastičtí. Určitě zalítám velkou část své loňské freestylové sestavy, se kterou jsem obhájil titul mistra Evropy. A určitě přidám spoustu dalších manévrů, které se, doufám, budou divákům líbit,“ láká velká hvězda letošní show. Akrobatický program doplní jeho kolega z prestižní soutěže Petr Kopfstein. Také v jeho podání se mohou návštěvníci těšit na mimořádný zážitek.

Na své si ovšem přijdou také milovníci klasické akrobacie. Tu předvede dvojice letounů CASA Bücker 131 Jungmann. K vidění bude skupinová slétanost i sólová akrobacie v podání jediného Bückera u nás, který zvládá v podstatě všechny prvky akrobacie.

Velkou novinkou bude představení letadla Lockheed Electra 10A, které patřilo J. A. Baťovi. Do Plas ho přiveze Letecké muzeum Točná. Vůbec poprvé se představí legendární Spitfire z letiště v Líních u Plzně a o dramatickou podívanou plnou pyrotechnických efektů se postará skupina Pterodactyl Flight s leteckou bitvou v novém rozšířeném provedení.

Den ve vzduchu s rádiem Kiss Proton by rozhodně nebyl kompletní bez vystoupení Armády České republiky. Chybět tak nebudou ani legendární JAS 39 Gripen.

www.popfoto.cz

Také v letošním roce jsou vstupenky za 250 korun pro dospělé a 50 korun pro děti v předprodeji na www.plzenskavstupenka.cz . Do konce března byly navíc za zvýhodněnou cenu 200 korun. Od dubna stále zůstávají v předprodeji, nicméně jejich cena je již stejná jako v den konání akce.

Vstupenky budou na místě v prodeji přímo na pokladnách u vstupu do areálu. Organizátoři vyšli vstříc požadavkům návštěvníků a díky hlavnímu partnerovi akce České spořitelně je tak nově možné platit vstupenky jak v hotovosti, tak i platební kartou.

Také během letošního ročníku budou moct návštěvníci využít oblíbenou kyvadlovou autobusovou dopravu, kterou bude zajišťovat jak společnost Plzeňské městské dopravní podniky, tak ČSAD autobusy Plzeň. Autobusová doprava je pro diváky akce zdarma. Autobusy budou z Plzně odjíždět směr Plasy z konečné tramvaje číslo 1 v Plzni – Bolevci a opět budou stavět i na několika zastávkách na trase. Stejně tak bude zajištěná autobusová doprava i zpět z letiště v Plasích do Plzně. „Pro letošek bude posílená doprava, autobusy odjížděly nacpané, nepojedou po hodině, ale po půl hodině a budou stavět po všech zastávkách na trase. Zpátky pojedou přímo z letiště po 10 – 15 minutách ihned po skončení programu,“ uvedl manažer celé akce Jiří Pěč.

Další novinkou bude rozšíření kapacity parkovacích ploch. „Bylo to téměř na hraně, lidé kolikrát odjížděli kvůli zácpě až hodinu po skončení akce, takže jsme nechali vyznačit několik parkovacích ploch přímo v Plasích, odkud bude jezdit z autobusové zastávky pendlovací autobus od 10:30 do 13 hodin kdykoli, kdy se naplní,“ dodal Pěč.