Den ve vzduchu nabídne světový unikát: Kluzák tažený autem

Vzlétne letadlo tažené autem? A co když jde o unikátní větroň, který byl postavený přímo podle původní dokumentace z poloviny třicátých let? Tak přesně na to dá odpověď na Dni ve vzduchu s rádiem Kiss Proton vystoupení pod názvem Vem to čert. V hlavní roli se představí ultralehký kluzák známý jako Hol’s der Teufel.

>>> Aktualizovat na DEN VE VZDUCHU 2017 program

Letadlo, které se nad hlavy diváků vznese v Plasích, je sto třicet čtyři kilogramů vážící krasavec, na jehož vytvoření padly tisíce hodin práce a vznikal v průběhu zhruba dvou let. Poprvé se po náročných stavitelských pracích vznesl v roce 2004. „Je to zaručeně unikátní jediný létající kus na světě, který je postaven podle původní dokumentace tak, jak byl navržen kolem roku 1927,“ říká pilot Jiří Leník z Aeroklubu Raná. Právě on se na oživení kdysi velké legendy mezi kluzáky podílel a sám jej také po dostavbě zalétl.

teufel02Kluzáky Hol´s der Teufel, tedy v překladu Čert to vem, byly ve svých počátcích sestrojovány pro výcvik německých pilotů ve dvacátých letech minulého století. Postupně se začaly vyrábět v několika verzích a došlo i na československou výrobu v předválečném období. Úplný zrod těchto ojedinělých letadel sahá do let 1923 až 1924, kdy probíhaly první práce na konstrukci. Samotná výroba pak odstartovala v roce 1927, kdy bylo vyrobeno prvních osm kusů. Za zrodem těchto kluzáků stojí konstruktéři Alexandr Schleicher a Alexandr Lippisch.

„Vystoupení kluzáku Hol´s der Teufel je na nejrůznějších airshow velmi lákavou podívanou. Udivuje nejen svojí konstrukcí a unikátním vzhledem, ale i profesionálně dotaženými detaily. Na diváky vysloveně dýchne kouzlo třicátých let,“ komentuje letošní novinku manažer Dne ve vzduchu Jiří Pěč z agentury 4PRO.

Den ve vzduchu proběhne na letišti Aeroklubu Plasy v sobotu 30. dubna a v neděli 1. května 2016. Další informace najdete zde.

>>> Aktualizovat na DEN VE VZDUCHU 2017 program