Den ve vzduchu 2015 přináší novinky: vstupenky v předprodeji nebo diváckou tribunu

Den ve vzduchu každoročně přiláká každý den několik tisíc lidí. foto: Jan Ráček

Událost číslo jedna pro všechny milovníky letadel, fantastických výkonů pilotů i show, z které se tají dech, je po roce opět zpátky. Den ve vzduchu s rádiem Kiss proton se také v letošním roce odehraje na letišti AK Plasy a to o víkendu 25. a 26. dubna.

den ve vzduchu_letak

Pořadatelé opět vylepšili servis pro návštěvníky. Novinkou v novém ročníku je spuštění předprodeje vstupenek, které jsou k dostání přes portál www.plzenskavstupenka.cz. Ke zdražení vstupného nedošlo, nicméně, kdo bude chtít skutečný komfort, může ho mít. V nabídce je totiž letos poprvé takzvaná Zlatá vstupenka. Její majitelé budou mít k dispozici vyhrazený prostor, samostatné stánky s občerstvením, oddělené toalety a především tribunu přímo u plochy letiště s vlastními sedadly. „Podobně jako při jiných sportovních nebo kulturních akcích budou mít majitelé těchto Zlatých vstupenek co možná největší komfort. Známkou toho je i fakt, že tribuna vyroste na letišti v Plasích opravdu poprvé,“ říká manažer projektu Jiří Pěč.

Nový ročník už ale zná i kompletní program. Na letiště v Plasích opět The Flying Bulls Aerobatics Team, nejlepší akrobatická letka u nás a špička ve svém oboru po celém světě. Po několika letech se do Plas vrací i další hvězda mezi akrobatickými piloty – Martin Šonka, český zástupce v elitní soutěži Red Bull Air Race a stájový kolega Flying Bulls. Jejich společné vystoupení mělo před několika lety právě v Plasích premiéru. Nyní se představí samostatně a diváci tak mají už předem v programu zajištěné hned dvě vyvrcholení show.

Na úvod pochopitelně vystoupí stroje Armády České republiky, bez nich si návštěvnici Den ve vzduchu ani nedovedou představit. / popfoto.cz
Na úvod pochopitelně vystoupí stroje Armády České republiky, bez nich si návštěvnici Den ve vzduchu ani nedovedou představit. / popfoto.cz

„Letošní ročník bude také ve znamení historie. Především si návštěvníci připomenou 105 let aviatiky. Přesně před tolika lety v Malesicích na Plzeňsku poprvé vzlétlo letadlo. Ačkoliv prvním Čechem v oblacích byl Jan Kašpar, u Malesic vzlétli s letadlem cizinci. A právě tuto významnou událost připomene vystoupení repliky historického letounu Blériot,“ doplňuje Jiří Pěč.

Milovníci historie jistě zajásají nad formací Bavarian Bücker Formation z Německa. Skupinové létání včetně kouřových efektů představí na trojici dvouplošníků Bücker Bü 131. Návštěvníci se mohou těšit i na seskupení Pterodactyl Flight. Originální letová skupina ve svých vystoupeních umí diváky skutečně vtáhnout do děje. Ve vzdušných soubojích tak uvidí návštěvníci repliky historických strojů Sopwith 1½ Strutter, S.E.5a, Fokker E-III a Piper L-4H.

Další z velkých lahůdek, která potěší hlavně děti, bude účast slovenské formace Dusty Desplay Team. Dvojice složená z letounů Z 37 Turbo se už předvedla na několika leteckých show a vždy sklidila úspěch. Mnohdy se stala nejfotografovanějšími stroji akcí. Důvod je jasný – etadla jsou v barevném provedení inspirovaném populárním animovaným filmem Letadla. Návštěvníci tak nejen, že uvidí hrdiny z filmu přímo v oblacích, ale na ploše letiště se budou moci vyfotit třeba s Práškem Skočdopole.

„Zaměřili jsme se i na zábavný program mimo leteckou show. Připravena bude širší škála dětských atrakcí, koutků a návštěvníci budou moci využít také zbrusu novou game zónu,“ přidává další informace Jiří Pěč.

[quote_box_center]I v letošním roce bude zajištěná autobusová doprava z Plzně do Plas. Autobusy budou jezdit z konečné tramvaje v Bolevci a stavět budou na trase v Třemošné, Horní Bříze, v Kaznějově a v Rybnici.[/quote_box_center]