Den Evropy se letos připomene v rámci zahájení sezóny v Mariánských Lázních

Tata bojs / foto: facebook

Hlavní program tradiční připomínky Dne Evropy je připraven na sobotu 12. května. Proběhne na kolonádě v Mariánských Lázních a vstup je zdarma.

Den Evropy zahájí poslanec Evropského parlamentu Pavel Poc. Návštěvníci budou mít k dispozici informační stánek Evropského parlamentu. Zde budou probíhat soutěže a bude možné získat veškeré informace, které se týkají činnosti Evropského parlamentu nebo evropské problematiky obecně. Připravena bude i oblíbená fotobudka, kde bude možno se nechat zdarma vyfotit a fotografii si odnést s sebou domů.

V rámci zahájení lázeňské sezóny pak čeká hosty bohatý program. Vyvrcholením bude koncert slovenské zpěvačky Kristiny a také skupiny Tatabojs. Těšit se můžete na ohňostroj, jarmark, taneční i divadelní vystoupení a další. Přesný program najdete zde.

Den Evropy

9. května 1950 představil francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman svůj návrh na vytvoření organizované Evropy jako nezbytné podmínky pro udržení mírových vztahů. Tzv. Schumanova deklarace vyzvala Francii, Německo a další evropské země, aby se spojily a sjednotily svou produkci uhlí a oceli v rámci nové evropské organizace. Byl to první krok, který je považován za začátek budování dnešní Evropské unie, proto od roku 1985 slavíme 9. květen jako Den Evropy.