Den Evropy na náměstí Republiky v Plzni !

V roce 1950 byl podepsán Schumanův plán na sjednocení Evropy. Na náměstí republiky v Plzni se 8.května bude slavit 64 let od podepsání této deklarace ke sjednocení Evropy. Od jedné hodiny odpoledne bude probíhat doprovodný program k těmto oslavám. Lidé budou moci na pódiu shlédnout několik kapel a hudebních souborů. Hlavní hvězdou příjemného odpoledne bude kapela Čechomor. Celým odpolednem pak bude provázet oblíbený plzeňský moderátor Jirka Pelnář .

DEN EVROPY

je příležitostí k oslavám a akcím, jejichž účelem je přiblížit práci orgánů EU jejím obyvatelům. Tato tradice se drží již od roku 1985. Je to datum, které se považuje za rozhodující moment při vzniku sjednocené Evropy. První myšlenky byly prezentovány francouzským ministrem zahraničí Robertem Schumanem. Evropský parlament- Informační kancelář v ČR každoročně pořádá oslavu tohoto dne v jednom z českých měst. Letos byla vybrána západočeská Plzeň. Na náměstí Republiky vyroste 8. května veliké podium s kulturním programem pro všechny věkové kategorie. Během odpoledne bude probíhat komponovaný multikulturní program. Návštěvníci akce se mohou těšit například na známý folklórní soubor Úsměv a Úsměváček z Horní Břízy, dále na pop rockovou skupinu Aftersix, nebo na bluegrass kapely Blue Gate. Vystoupí také hip hopová taneční skupina B- Original a návštěvníky jistě potěší i exotická samba v podání taneční skupiny Grupo Tá- Di- Boa pod vedením úspěšné lektorky Jany da Conceicao. Svojí účast přislíbili zástupci ze strany europoslanců, či ředitelka Hospodářské komory Plzeňského kraje paní Mgr. Radka Trylčová.

„Máme za to, že je nutné zjišťovat neustále zpětnou vazbu a přibližovat občanům práci Evropského parlamentu. Proto bude připraveno i několik anketních otázek. Na základě odpovědí občanů chce zjistit Evropský parlament- Informační kancelář v ČR zájem veřejnosti o otázky EU a případně co nejvíce zajímá či naopak chybí občanům Evropy k jejich plné informovanosti. Tuto anketu pak v ulicích zajistí proškolené hostesky,“ řekla Hana Kupcová z pořádající společnosti. Oslava Dne Evropy bude odstartována ve 13 hodin a všichni návštěvníci jsou srdečně zváni. VSTUP NA CELOU AKCI BUDE ZDARMA. Partnerem projektu je Plzeň- Evropské hlavní město kultury 2015- www.plzen2015.cz

Schumanův plán 9. května 1950

Schumanovo jméno je jako jméno málokterého jiného politika spojeno s Evropou, s jejím poválečným uspořádáním a s vytvořením dnešní Evropské unie. Svou dráhu evropského politika začíná Robert Schuman v roce 1948, kdy se stal ministrem zahraničí v celkem osmi vládách (až do roku 1952). Již v této době začíná koncipovat příští vzhled Evropy, později se jeho snahám říká Schumanův plán.

Z 9. května 1950 pochází jeho historické Vyhlášení o novém uspořádání Evropy (tzv. Schumanova deklarace), počínající vznikem Montánní unie, která vyústí do vzniku Evropské federace. Schumanův plán byl plán ke sjednocení Evropy, který 9. května 1950 ve vládním prohlášení představil. Cílem deklarace francouzské vlády bylo zajištění míru. Plán obsahoval výčet přesných a rychle uskutečnitelných kroků k integraci Evropy. Za základ integračního procesu byla nejprve vybrána spolupráce v oblasti uhlí a oceli (ESUO), v té době dvě nejdůležitější strategické suroviny důležité pro vojenský průmysl a výrobu zbraní. Koncepce měla zajistit – a dosud zajistila-, že „válka mezi Německem a Francií bude nejen nemyslitelná, ale také materiálně nemožná“.

 .

10 let vstupu České republiky do EU

1. května 2014 to bude přesně 10 let od chvíle, kdy se Česká republika stala členem Evropské unie.

Kromě České republiky se EU rozšířila o dalších devět zemí, EU se tak rozšířila o téměř 75 milionů občanů. V té době pětadvacetičlenná EU představovala politický a hospodářský prostor, ve kterém žilo na 450 milionů občanů. EU se v květnu 2004 rozšířila o tři bývalé sovětské republiky (Estonsko, Lotyšsko, Litva), čtyři bývalé satelity SSSR (Česká republika, Maďarsko, Polsko, Slovensko), jednu bývalou jugoslávskou republiku (Slovinsko) a dva středomořské ostrovy (Kypr a Malta).

Toto historické rozšíření Unie z 15 na 25 členů uzavřelo dlouhý proces přistoupení, který umožnil znovusjednocení Evropanů, které půl století rozdělovala železná opona a studená válka.

 .

Volby do Evropského parlamentu 23. a 24. května 2014

Evropských voleb se 23. a 24. května 2014 může zúčastnit více než 7 milionů občanů České republiky, kteří mohou pro období 2014 – 2019 zvolit do Evropského parlamentu 21 zástupců. V dějinách Evropského parlamentu to bude již po osmé, v České republice se půjde volit po třetí. 751 poslanců Evropského parlamentu, kteří zasednou v červenci do poslaneckých lavic, budou nejen určovat směřování evropských politik v příštích pěti letech, ale budou také volit lídra evropské exekutivy – předsedu Evropské komise.