Den Evropy 2017 přilákal tisíce lidí

foto: plzen.cz

Den Evropy se letos konal v rámci slavnostního zahájení 660. lázeňské sezóny v Karlových Varech. Bohatý program navštívily nejen na hlavní třídě T. G. Masaryka v samém centru Karlových Varů tisíce návštěvníků.

Dne Evropy se účastnil za Evropský parlament europoslanec Pavel Svoboda, za statutární město Karlovy Vary 1. náměstek primátora Čestmír Bruštík, za Informační kancelář Evropského parlamentu její vedoucí Jiří Kubíček a také poslankyně parlamentu ČR Markéta Wernerová.

U stánku informační kanceláře se mohli návštěvnici nechat vyfotit v tzv. fotobudce s mnoha rekvizitami. Tématem bylo volaní bez roamingu a zájem o zábavné focení byl veliký. Návštěvníci mohli také během dnes soutěžit o řadu zajímavých cen.

Během programu vystoupila Dei – Gratia – středověká kapela z Tábora, hrající historickou hudbu od 13. do 16. století a také skupina orientálních tanců. Na návštěvníky čekala i atraktivní ukázka střelby z historických děl nebo divadelní představení Hostina Karla IV. Velkou pozornost pak vzbudila  audiovizuální show s akrobatickými prvky Pantokine. Hlavními hvězdami Dne Evropy se pak bezesporu staly populární skupiny Hodiny a Verona.

Ve Smetanových Sadech pak mohli lidé navštívit například řemeslný jarmark, dětské výtvarné dílny, vyzkoušet si lukostřelbu nebo si prohlédnout autentické historické ležení císaře Karla IV.

Den Evropy

Verona

9. května 1950 představil francouzský ministr zahraničních věcí Robert Schuman svůj návrh na sjednocení Evropy jako nezbytné podmínky pro udržení mírových vztahů. Tzv. „Schumanova deklarace“ vyzvala Francii, Německo a další evropské země, aby se spojily a sjednotily svou produkci uhlí a oceli v rámci nové evropské organizace. Byl to první krok, který je považován za začátek budování dnešní Evropské unie, proto od roku 1985 slavíme 9. květen jako Den Evropy.

Konec roamingu

Evropská unie dlouhodobě bojovala za zrušení roamingu, tedy poplatků za užívání mobilních služeb v zahraničí. Evropský parlament schválil zrušení maloobchodních příplatků za roaming od 15. června 2017, což umožní uživatelům volání a používání mobilních datových služeb v jiné členské zemi EU za stejnou cenu jako doma.

Další foto najdete zde.