Den D: Zastupitelé svedou tvrdý souboj o fúzi nemocnic

Zastupitelstvo Plzeňského kraje. Ilustrační foto. Richard Beneš

Tvrdý souboj o fúzi nemocnic svedou už v pondělí krajští zastupitelé. Návrh na spojení nemocnic ve Stodu, Domažlicích a Klatovech v jednu organizaci se snaží protlačit ČSSD. Naráží s ním ale nejen u opozice, ale také u koaliční ODS a dokonce i ve vlastních řadách. Hlasování tak podle všeho doprovodí bouřlivá atmosféra, během které budou létat jiskry.

Část politiků je přesvědčena o tom, že nemocnice díky fúzi uspoří 32 milionů korun ročně. Větší subjekt má mít silnější pozici v jednání s pojišťovnami nebo levněji nakupovat vybavení a materiál.

Kritici návrhu ale varují před hromadnými výpověďmi lékařů, kterých je už teď nedostatek. Fúze by totiž umožnila jejich pendlování mezi nemocnicemi, což ne každý lékař přijímá s povděkem. Jejich případný odchod by zhoršil dostupnost zdravotní péče, což by pocítili zejména pacienty.

ODS je proti

Proti fúzi se staví například náměstek hejtmana Vladislav Vilímec (ODS). “Fúzi nepodporuji. Jedná se o krok, který má řadu rizik. Navíc jsem přesvědčen, že nevyřeší personální problémy nemocnic a pochybuji i nad tím, že povede k vyšším platbám od zdravotních pojišťoven,” řekl Vilímec.

Stejně hovoří klatovský starosta Rudolf Salvetr (ODS). „Pro fúzi v pondělí hlasovat nebudu,“ sdělil redakci. Návrh na sloučení nemocnic nepodporují ani další občanští demokraté radní Radka Trylčová a náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová.

Návrh nemá šanci ani u opozičního zastupitele Jana Kůrky (SPD/SPO). “Fúzi nepodpořím. Menší celky se na rozdíl od velkého molochu lépe řídí a je vidět do všech jejich zákoutí včetně personálií. Za vhodnější považuji užší spolupráci nemocnic, které od sebe nejsou příliš vzdálené,” sdělil Kůrka.

Pochyby v ČSSD

Jednotná dokonce není ani ČSSD, která s návrhem přišla. “Výsledky fúze mohou být ekonomicky příznivé, ale tak zásadní krok by měl být detailně projednán s lékaři a pacienty, abychom jim něco nenutili shora. Také mně chybí více informací,” řekl šéf plzeňské ČSSD Michal Chalupný.

Vážné pochyby nad spojováním nemocnic v jednu společnost má i dvojice sociálních demokratů, náměstek hejtmana Ivo Grüner a ředitel Fakultní nemocnice v Plzni Václav Šimánek. Naopak z ČSSD fúzi jasně podporují hejtman Josef Bernard a radní Milena Stárková.

Pro návrh ČSSD bude hlasovat také lidovecký zastupitel Jiří Lodr. “Dlouho jsem váhal, ale nakonec fúzi podpořím. Považuji ji za důležitý krok ke stabilizaci krajského zdravotnictví, a to zejména z pohledu lepšího řízení, výkonu a příjmů od zdravotních pojišťoven,” řekl Lodr.