O debatu prezidentských kandidátů byl v Plzni obrovský zájem. Lidé se nevešli do sálu

foto: V. Čermák

Debatu prezidentských kandidátů v Plzni přichystal Akademický spolek studentů politických věd ve spolupráci s dalšími partnery, zejména s Mladými konzervativci, projektem Prezident 21 a za pomoci Katedry politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU. Doslova přecpaná velká posluchárna  Západočeské univerzity v Plzni, v Jungmannově ulici,  přivítala osm kandidátů na prezidentskou funkci: Jiřího Drahoše, Michala Horáčka, Marka Hilšera, Vratislava Kulhánka, Pavla Fischera, Jiřího Hynka, Petra Hanniga a Mirka Topolánka. Prezident Zeman se těchto debat nezúčastňuje.

V úvodu vystoupili za Katedru politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU David Šanc nebo předsedkyně Akademického spolku studentů politických věd Jana Pleyerová. Vyhlášeno bylo i elektronické hlasování přes mobilní telefony, který kandidát je v debatě nejlepší a který nejhorší. Názor hlasující mohli v průběhu i měnit.

Debata probíhala v režii moderátora a  politologa Přemysla Rosůlka. Nejdříve všichni kandidáti dostali prostor jedné minuty, stejně tak jako v dalších vystoupeních,  k vyjádření svých postojů a vizí. Pak museli kandidáti odpovídat na otázky moderátora, popořadě i na přeskáčku. Na přetřes se dostala třeba témata NATO, EU, EURO, USA, RUSKO, ČÍNA, cíle případných prvních zahraničních cest (většinou to byli sousedi, hlavně Slovensko), otázky týkající se nejbližších spolupracovníků na Hrad, tiskoví mluvčí ( v té souvislosti Mirek Topolánek prohlásil, že „Jiří Ovčáček není tiskový mluvčí, ale viceprezident“), jako ve škole pak známkovali kandidáti současného prezidenta a dva předcházející. Nejlépe byl hodnocen Václav Havel, nejhůře Miloš Zeman.

Další foto zde.

O akci byl takový zájem, že někteří museli jen poslouchat na chodbě. Podle odhadu pořadatelů počet účastníků určitě přesáhl číslo 500. Debata, která začínala v 17 hodin se protáhla až přes 20. hodinu. A to v té době ještě někteří kandidáti rozmlouvali se svými příznivci.

Výsledky elektronického hlasování:

  1. Michal Horáček
  2. Pavel Fischer
  3. Marek Hilšer
  4. Jiří Drahoš
  5. Vratislav Kulhánek
  6. Jiří Hynek
  7. Miroslav Topolánek
  8. Petr Hannig