Dcera ztracené houbařky spustila pátrací akci, žena byla v ohrožení života

Ilustrační foto: Richard Beneš

Každým rokem pátrají policisté po několika osobách, které se na území Plzeňského kraje ztratily při hledání hub. První takový případ se stal už i letos. Na Šumavě mezi Kochánovem a Starou Hutí na Hartmanicku se ztratila v lese devětašedesátiletá žena. Její zmizení nahlásila na policii dcera. Policisté okamžitě rozjeli záchrannou akci, připraven byl i vrtulník s termovizí. Pohřešovaná trpí zdravotními problémy a existovaly oprávněné obavy o její život.

Policisté na Klatovsku přijali ve středu před čtrnáctou hodinou oznámení od dcery, jejíž matka ztratila v lese orientaci. Na houby se vypravila už dopoledne. Ztracená žena ještě předtím zavolala mobilem dceři, že bloudí v lese a má téměř vybitou baterii v mobilním telefonu,“ popsala začátek akce klatovská mluvčí policie Dana Ladmanová.

Na místo policisté svolali pátrací akci, do které se zapojilo několik hlídek z různých oddělení a byl připraven i policejní vrtulník. Podařilo se zjistit, že žena by se měla nacházet několik kilometrů za obcí Hartmanice. Tam ji krátce po patnácté hodině skutečně vypátrala policejní hlídka. Žena byla naštěstí v pořádku.

Houbařům doporučujeme, aby navštěvovali místa, která znají. I zkušeným sběračům hub se může snadno stát, že v lese zabloudí. Než se vydáte na procházku do lesa či sběr hub mějte u sebe telefon s dostatečně nabitou baterií. Nemocní, kteří užívají pravidelně léky, by si je s sebou měli také vzít. Chybět by nemělo ani dostatečné množství potravin a tekutin,“ radí mluvčí policie Ladmanová. A určitě se vyplatí mít v mobilu aplikaci Záchranka. Jejím prostřednictvím si lidé v nouzi mohou přivolat pomoc, záchranáři přesně uvidí i souřadnice místa, kde se právě nacházejí.