Dávejte si pozor. Neznámý pachatel si hraje na jednatele společnosti, láká z lidí peníze

ilustrační foto

Policisté na oddělení hospodářské kriminality přijali v poslední době několikáté oznámení o pokusu podvodu, kdy se pachatel vydával za jednatele společnosti a chtěl zinkasovat peníze.

„V konkrétním případě neznámý pachatel předstíral, že je jednatelem společnosti a žádal uhrazení platby 51 900 eur. Pracovnice společnosti si ověřila pravdivost žádosti z e-mailové komunikace. Pachatel svým úmyslným jednáním chtěl uvést v omyl účetní společnosti a získat finanční prostředky,“ uvedla policejní mluvčí Dana Ladmanová s tím, že policie ve věci zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod ve stadiu pokusu.

„Upozorňujeme uživatele komunikačních sítí, aby jejich prostřednictvím nezasílali neznámým osobám finanční prostředky,“ dodala Ladmanová.

Rady policistů:

  • Prověřte si osobu, společnost a neuhrazujte finanční prostředky předem – zjišťováno zneužívání důvěřivých občanů.
  • Pachatelé používají nepravdivá jména, neexistující telefonní čísla nebo i údaje osob, které netuší, že jejich osobní údaje někdo zneužívá.
  • Při komunikaci buďte ostražití – zde důvěřování a dobrý úmysl nemusí platit.
  • Podvodníci jsou schopni si vymyslet různé legendy, aby od různých občanů získali peníze pro svoji potřebu. Nezajímá je, že se možná i zadlužíte!
  • Před každou platbou – buďte obezřetní – ověřte si pravdivost uváděných údajů!