Další slavná škodovácká firma se 150letou tradicí skončí do konce roku

V Plzni skončí společnost TS Plzeň a.s. Foto: TS Plzeň

Do konce roku skončí Plzeňský výrobce lisů, TS Plzeň a.s., dříve Škoda Těžké strojírenství, což je firma se 150letou tradicí. Úřadu práce už dostal informaci o hromadném propouštění stovky lidí, kteří firmu opustí do 31. prosince. Podnik, kde bylo ještě na začátku roku 226 zaměstnanců, jich měl k 1. září o 90 méně. Dalších 29 skončí v září, většinou se jedná o strojaře, kteří dokončili rozdělané zakázky. Informoval o tom předseda odborů Ervín Eger. V říjnu odejde z firmy dalších 32 zaměstnanců. Podnik nikomu nedluží výplaty a všem odcházejícím platí odstupné.

„Do konce roku to tu skončí, továrna se zavře,“ uvedl Eger. V Plzni, mimo současný areál, by mělo zůstat asi 20 konstruktérů a obchodníků. Přejdou pod mateřskou firmu ŽĎAS, která se k situaci v TS nevyjadřuje a odkazuje na čínského vlastníka CITIC Group.

„Společnost zatím plní vše, na čem jsme se dohodli, včetně navýšeného odstupného,“ uvedl Eger. Pokud člověk pracoval ve firmě přes 25 let, může dostat až osm platů. „To jsme vyjednali v Plzni 22. srpna se CITIC, Jaroslavem Tvrdíkem, místopředsedou představenstva čínské skupiny a vedením ŽĎAS. Přítomen byl i předseda Odborového svazu KOVO Jaroslav Souček,“ uvedl. Akcionáři tehdy podle Egera uvedli, že TS je ve ztrátě, nevydělává, a tak se rozhodli utlumit její činnost ke konci roku.

Po firmě, která se zatím nerozprodává, se podle předáka pohybují zájemci o stroje. Egerovi se doneslo, že realitní kancelář z Brna nabízí v inzerátu prodej areálu TS včetně vybavení. „Není tam jméno naší firmy, ale je tam fotografie areálu,“ řekl. Podle něj je škoda, že se podnik nenabízí někomu z oboru, i když teď už je zřejmě pozdě. Strojírenské firmy kontaktují personální oddělení podniku i úřad práce, který stejně jako odbory dostal koncem srpna seznam rušených pracovních míst. „Zájem o lidi zatím je, hlavně o dělníky,“ uvedl Eger.

Odboráři i řada zaměstnanců podniku se domnívá, že firmu šlo zachránit. „Ale nebyl zájem, za tři čtvrtě roku je firma totálně na dně. Nepodařilo se nám s tím nic udělat, ani přes média, ani přes OS KOVO,“ uvedl Eger.

Odbory TS v květnu vyhlásily stávkovou pohotovost kvůli neuspokojivé ekonomické situaci a nedostatku zakázek.

ČTK