Další montovny? Děkujeme, nechceme, říká lídr hnutí ANO Roman Zarzycký

Proti výstavbě hal v Liticích protestovali v březnu 2017 obyvatelé také na plzeňském náměstí Republiky. Ilustrační foto: Marie Osvaldová

Proti vzniku dalších montoven v Plzni se důrazně ohrazuje lídr hnutí ANO Roman Zarzycký. Obří haly, ve kterých pracují hlavně zahraniční dělníci, městu přinášejí jen problémy. Jsme připraveni takovým projektům vyhlásit nulovou toleranci, říká Zarzycký.

Mezi nejsledovanější případy dnes patří kauza obřích hal, které mají vzniknout v plzeňských Liticích. Místní obyvatelé proti projektu dlouhodobě protestují. Nelíbí se jim chování investora a do značné míry i vedení města, které se od stavby montoven nedistancovalo.

„Tyto čtrnáct metrů vysoké haly podle nás totálně zničí obvod s typicky vesnickým charakterem. Tím samozřejmě dojde ke znehodnocení soukromých majetků místních obyvatel. S něčím takovým hnutí ANO nemůže souhlasit,“ upozorňuje Zarzycký.

Nová průmyslová zóna zabere 13 hektarů půdy, což odpovídá ploše pěti plzeňských náměstí. Za třísměnného provozu by se v halách střídalo 670 pracovníků. Litice mají 2730 obyvatel.

Město musí stát za občany

ANO je přesvědčeno, že haly do Litic přinesou velké bezpečnostní riziko. Už nyní je jasné, že kvůli absolutně vytěženému trhu práce v nich najdou zaměstnání především zahraniční dělníci a agenturní pracovníci. K tomu je nutné připočíst i velké dopravní zatížení.

Roman Zarzycký

„Dnes jsme bohužel nuceni všemu přihlížet z opozice. Pokud bychom po volbách dostali šanci něco ovlivnit, uděláme všechno pro to, abychom tento projekt i další podobné projekty zastavili. Město musí stát za vlastními občany. Je nutné podporovat automatizaci, robotizaci a tlačit na firmy, aby aktivně hledaly kmenové zaměstnance místo agenturních,“ uvádí Zarzycký.

Podle Zarzyckého je také nezbytné, aby se město od montoven veřejně distancovalo a dalo jasně najevo, že podobný byznys na svém území rozhodně nenechá kvést. Prvním krokem by mohlo být vytvoření deklarace, ve které město montovny odmítne.

„Není to tak dávno, kdy současná městská vláda, která je dnes u moci, otevírala různé montovny a říkala, že do Plzně přináší nové pracovní příležitosti. Teď, když se z toho stalo bezpečnostní riziko, od toho dává ruce pryč,“ říká Zarzycký.

Český statistický úřad uvádí, že v Plzni žije 170 tisíc obyvatel a 17 tisíc cizinců. Těch, kteří v Plzni žijí nelegálně, pak může být více než dvojnásobek. Na takový vývoj ve výsledku doplácí dlouholetí Plzeňané raketově rostoucími nájmy a cenami nemovitostí. Stávající bytový fond je totiž i přes nové bytové projekty plně vytížen.

ANO se zasadí o vznik deklarace

Montovny, zahraniční dělníci, problémové ubytovny a pracovní agentury, to jsou spojené nádoby, se kterými si město musí vědět rady. Největší obavy dnes panují z možné ekonomické krize, která by spustila hromadné propouštění a řada cizinců by skončila na ulici.

„Je evidentní, že Plzeň se potýká se zvýšenou kriminalitou. Záleží jen na tom, jak kdo dokáže pracovat se statistickými údaji. Trestné činy sice ve statistikách jsou, bagatelní trestná činnost, která je řešena v přestupkovém řízení, v nich ale chybí,“ upozorňuje Zarzycký.

PR