Dálkové odečty vodoměrů jsou v Plzni v kurzu. Vodárna jich letos osadí dalších 1200

foto: Vodárna Plzeň

Čím dál populárnější je v plzeňských domácnostech nový dálkový odečet vodoměru. Dalších 1200 odběrných míst plánuje v letošním roce osadit Vodárna Plzeň. Malé zařízení se skládá ze snímače a vysílače, přes nějž odcházejí informace do informačního systému Vodárny. Do zákaznického centra jsou tak hlášeny odečty vodoměru včetně případných alarmových stavů.

Systém dálkových odečtů přináší řadu výhod zákazníkům i vodárně. Zatímco dnes se musí vodoměr fyzicky odečíst, nový systém umožňuje vysílání informací o stavu, průtoku, spotřebě či zamrznutí vodoměru, které přijímá zákaznické centrum VODÁRNY PLZEŇ a.s. „Zatím informacemi z dálkových odečtů disponuje pouze vodárna, ale od příštího roku budou informace přístupné i pro odběratele a to přes zákaznický portál nebo aplikaci v mobilním telefonu,“ uvedl vedoucí zákaznického centra Pavel Pajtl. Velkou výhodou pro odběratele je například upozornění na zvýšený odběr, z nějž lze snadno odhalit únik vody.

Generální ředitel VODÁRNY PLZEŇ a.s. Ludvík Nesnídal upozorňuje na to, že k problémům může docházet třeba u sofistikovanějších systémů využívání pitné vody u rodinných domů. „Například při dopouštění dešťových jímek a bazénů hrozí v případě poruchy na uzavíracím mechanismu k nekontrolovatelným únikům pitné vody. Bývají odhaleny až při ročním odečtu a následně dochází k velkým finančním plněním v řádu statisíců korun,“  uvedl Ludvík Nesnídal.

Zatím se novou revoluční technologií dálkových odečtů osazují především místa s vysokou spotřebou vody, kde se provádějí měsíční odečty. „V dalších letech bude VODÁRNA PLZEŇ a.s. schopna aplikovat technologii i ostatním odběratelům,“ dodává Pavel Pajtl. Veškeré náklady spojené s nákupem a instalací zařízení hradí VODÁRNA PLZEŇ a.s.

Koncept Smart City Plzeň je souborem chytrých a moderních řešení, které mají v Plzni zpříjemňovat a zlepšovat život občanů i návštěvníků. VODÁRNA PLZEŇ a.s. se tímto projektem stává lídrem v oblasti nových technologií přenosu dat v České republice a významně se podílí na rozvoji konceptu inteligentního města na území města Plzně.