Cyklista Vít ujel 1000 mil za 8 dní. Jeho výkonu si všiml hejtman

Foto: Plzeňský kraj

Dva náročné cyklistické non-stop závody ovládl cyklista Martin Vít. Včera mu na krajském úřadě poděkoval hejtman Václav Šlajs za vzornou reprezentaci.

Martin Vít, který žije ve Šťáhlavech, se náročného závodu „Craft 1000 Miles Adventure“ tento rok zúčastnil už potřetí a vyhrál. Závod s podobnými podmínkami se v Evropě jezdí jen jeden, a to právě v Čechách. „Jedná se o non-stop závod v horském terénu v délce 1 000 mil, kdy není na trase přípustná žádná pomoc a každý se na trase musí pohybovat vlastní silou,“ popisuje podmínky závodu Martin Vít a dodává: „V úvahu tedy připadá koloběžka, vlastní nohy nebo kolo, které je v tomto případě nejrychlejší.“

Každý rok se na startu sejde zhruba stovka závodníků, ale do cíle rozhodně všichni nedorazí, více než polovina závodníků skončí zhruba po prvních 400 mílích. „Při závodu je daná pouze trasa, která je přesně stanovená přes GPS, pak také čas a místo startu, dojezd do cíle není omezen. Protože se jede většinou v terénu mimo civilizaci, po loukách a v lesích, problémem je i zajistit si něco k jídlu. Z trasy sice může závodník sjet, ale je to na úkor času. Vrátit na trasu se pak musí na stejné místo, ze kterého sjel,“ vysvětluje Martin. Letos se startovalo v Hranicích u Aše a po hraničních pohořích v České republice se pokračovalo přes slovenské Tatry až do cíle, kterým byla obec Nová Sedlica na Slovensku. Martin urazil trasu v délce 1 000 mil za osm dní a 58 minut a s tímto časem celý závod vyhrál.

„Martin si zaslouží velký obdiv a poděkování za vynikající reprezentaci Plzeňského kraje v tak náročném závodu,“ ocenil výkon úspěšného cyklisty hejtman Václav Šlajs. Kromě čestného uznání obdržel Martin „sportovní“ dárek – Fitness náramek Garmin Vívofit.

Dalším letošním úspěchem Martina Víta bylo vítězství v závodu „Loudání českou krajinou“, který se jede také non-stop s tím rozdílem, že trasa není závodníkům známá do poslední minuty před startem. Závodníci jedou podle mapy a musí se hlásit na kontrolních bodech na trase. Přičemž délka závodu je 600 až 800 km. Martin v rámci „tréninku“ na podobné závody najede ročně na kole cca 18 000 až 19 000 km, ale jak sám říká: „Zvládnout závod nezávisí pouze na dobré fyzické kondici, ale je to v hlavě.“