Čtyřlístek slaví 50 let. I prostřednictvím poštovních známek

Česká pošta představila známkový sešitek s výplatními písmenovými poštovními známkami, které připomínají oblíbený český komiks Čtyřlístek. Ten v letošním roce oslaví padesáté výročí od vydání prvního čísla. Zájemci tak mohou opět využít k odeslání své korespondence oblíbené postavičky Fifinku, Myšpulína, Bobíka a Pinďu z dílny výtvarníka Jaroslava Němečka. Česká pošta za dobu své existence nabídla klientům bezmála 40 milionů poštovních známek s motivem těchto oblíbených postaviček.

Známkový sešitek obsahuje dvě různé poštovní známky, každou v počtu pěti kusů. Na první je čtveřice kamarádů ze Čtyřlístku letící v autě na modrém pozadí nebe, které symbolizuje čistý vesmír. Na druhé je zobrazen Myšpulín s fotoaparátem, Bobík, Fifinka a Pinďa, zobrazeni na oranžovém pozadí spolu s vedlejšími postavami, které se objevují v animovaném filmu uvedeném do kin v roce 2019.

Známky vycházejí z tradičního českého komiksu Čtyřlístek – jednoho z nejznámějších, nejdéle česky vycházejících a mezi českými dětmi i nejoblíbenějších. Komiks vychází od roku 1969 ve stejnojmenném časopisu a jeho ilustrátorem a prvním autorem je Jaroslav Němeček (* 1944). Většinu scénářů v prvních desetiletích psala Ljuba Štíplová (1930–2009), v současnosti je tvoří několik autorů, kteří se v psaní jednotlivých epizod střídají. Komiks se později rozšířil i do jiných časopisů i samostatných komiksových knih. Komiks má čtyři hlavní hrdiny, žijící ve společném domku ve fiktivní obci Třeskoprsky, která se nachází u rybníka Blaťáku pod hradem Bezzubem. Předlohou pro Třeskoprsky byly severočeské Doksy, v jejichž blízkosti má autor komiksu Jaroslav Němeček chalupu. Rybník Blaťák pak symbolizuje Máchovo jezero, hrad Bezzub zase blízký Bezděz.

Spolu se známkami vychází také dvě různé obálky prvního dne vydání (FDC). Námětem první je pohled na gymnastický prvek legendární komiksové čtveřice a druhá obsahuje pohled na čtveřici hrdinů pohybující se pomocí vynálezů Myšpulína. Každá FDC vychází v nákladu 3200 kusů a obsahuje otisk příležitostného razítka ke dni vydání.

Sešitek obsahuje 5 x 2 ks různých výplatních známek ve formě celoplošných samolepek s oddělením formou průseku. Na vnitřní levé straně výplatního samolepicího známkového sešitku je mezi nadpisem a známkami vedle doprovodného textu umístěn hologram, který slouží jako ochranný prvek. Známky jsou vytištěny technikou plnobarevného ofsetu v Poštovní tiskárně cenin Praha. Nominále je zastoupeno  písmenem „A“, které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní – standard do 50 g. Sešitek je možné zakoupit na všech filatelistických přepážkách (tedy tam, kde mají pošty svou specializovanou přepážku), na webových stránkách České pošty a dále na vybraných poštách.