Čtyři nové rychlostní radary hlídají ulice v Klatovech, tady jde hlavně o prevenci

ilustrační, plzen.cz

Podobně jako v Plzni, tak i v Klatovech se aktuálně objevily hned na několika místech radary měřící rychlost vozidel a motoristé by si měli dát velký pozor. Ze čtyř směrů teď jejich rychlost kontrolují radary. Pokuty jim ale zatím nepřijdou. Radary totiž fungují pouze ve zkušebním režimu. Pokuty by tak neukázněným řidičům měly začít chodit až v příštím roce. Radary mají sloužit především jako prevence a nikoliv jako represe. Nacházejí se v blízkosti škol a na místech, kudy procházejí děti.

Roky stížností, strach o děti při cestách do školy a velké množství řidičů porušujících dopravní předpisy. To byly hlavní důvody, proč se vedení Klatov rozhodlo ve městě rozmístit radary na měření rychlosti. „Vytipovali jsme několik míst, kde chceme posílit zejména bezpečnost ať už cyklistů nebo chodců. Dvě ze čtyř míst mají přímou souvislost se základními nebo mateřskými školami,“ řekl starosta Klatov Rudolf Salvetr (ODS).

Tento radar hlídá rychlost v Domažlické ulici

K rychlé jízdě svádí řidiče například dlouhý a přehledný kopec v Domažlické ulici. I tudy ovšem projdou denně stovky dětí do nedaleké školy. Těsně vedle budovy školy se nachází i radar v Plánické ulici. Další radar je nainstalovaný v Lubech u drůbežárny a poslední pak v ulici U Čedíku vedle tenisových kurtů.

„Ulice U Čedíku je místem, kterým prochází cyklostezka. Je to místo, kudy prochází celá řada dětí, ať už na kroužky nebo do Mercandinových sadů. Protože je to ulice poměrně rovná tak právě z ní jsme měli nejvíce připomínek k rychlé jízdě automobilů,“ řekl starosta.

V Plánické ulici je radar přímo před budovou školy

Radary nejsou v ulicích dlouho, celá řada řidičů o nich ještě neví. „Ty radary nemají být strašákem, nemají být ničím, co by mělo přinášet peníze komukoliv. Mají být skutečně preventivním opatřením. A já moc prosím všechny řidiče, aby se chovali ohleduplně i tam, kde ty radary nejsou,“ doplnil Salvetr.

V Plzni jsou od víkendu v provozu další dvě nová místa s úsekovým měřením. V obou směrech se teď měří rychlost v ulici Folmavská u Panasonicu a dále v Koterovské ulici na Slovanech na výjezdu a příjezdu do Plzně v místě napojení na ulici U Seřadiště, kde končí přivaděč od dálnice D5. Zejména radary u Koterovské ulice ovšem považují motoristé za zbytečnou buzeraci, jejímž jediným účelem je vybírat peníze za pokuty. Jedná se o absolutně bezrizikový a rovný úsek dvouproudé vozovky, kde se vyskytuje minimum chodců. Ti mají navíc k dispozici několik přechodů řízených semaforem.