ČT24: Stropnický dosud nemá znalecký posudek o ceně za další pronájem Gripenů

JAS 39 Gripen foto: Jan Ráček

Kvůli stejnému chybějícímu dokumentu policie obvinila někdejší ministryni Vlastu Parkanovou v souvislosti s letouny CASA. Ministr Martin Stropnický si nebezpečí uvědomuje a po vládním stvrzení zřejmě finální podpis odloží, aby měl na dopracování posudku čas. Vláda by o novém dokumentu měla jednat příští týden.

Nový kontrakt bude koncipován na 12 let s dvouletou opcí. V Čáslavi by mělo zůstat všech čtrnáct letounů jako dosud a pronájem přijde Českou republiku na zhruba 16 miliard korun. V roce 2004 vláda za desetiletý pronájem stejného počtu strojů, byť byly tehdy nové, zaplatila 19,6 miliardy.

Nadzvukové stíhací letouny JAS-39 Gripen. foto: Jan Ráček
Nadzvukové stíhací letouny JAS-39 Gripen. foto: Jan Ráček

Pokud vláda za několik dní nový kontrakt odklepne, zbývají z pohledu české i švédské strany už prakticky jen formality. Přesto se právě v tento moment může ministerstvo (a potenciálně vláda) v ystavit hrozbě obvinění. Důvod? Jak uvádí ČT24, možné porušení povinnosti při správě cizího majetku nebo zneužití pravomoci – podobně jako v případě Parkanové. Tu policie stíhá od července 2012. Podle policistů právě chybějící posudek mohl způsobit škodu při nákupu letounů CASA v hodnotě 658 milionů korun. Vyšetřovat elé si tehdy vyžádali souhlas sněmovny s vydáním poslankyně. Podobný scénář by musel přijít i v případě Stropnického.

Zástupci ministerstva tvrdí, že stejný účel jako expertní posudek by mohla splnit marketingová analýza zpracovaná sekcí pro vyzbrojování. Stejný argument byl použit i v případě Parkanové, ovšem neúspěšně.