ČT24: Krádeží v obchodech přibývá. Nejvíce se krade oblečení

Ilustrační foto: Policie ČR

Krádeže v obchodech stále narůstají, každý rok z jejich regálů zmizí zboží v hodnotě přes 10 miliard korun, informoval o tom ČT24. Největší ztráty přitom zloději způsobují obchodům s oblečením, krade se ale také v prodejnách stavebního materiálu, v drogeriích a v samoobslužných lékárnách i v prodejnách s potravinami, kde jsou populární dražší produkty jako kvalitní maso, káva nebo alkohol.

„Je známo, že se krade na třech frontách, nejvíc kradou zákazníci, potom kradou zaměstnanci a pak dodavatelé, kteří tam dovážejí zboží,“ myslí si prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka.

Kreativita neplatících zákazníků nemá hranic. „Bohužel se krade na prodejnách čím dál tím víc a stále se vymýšlejí nové finty,“ potvrdil Juračka. Největším pomocníkem tak pro ostrahu zůstává kamerový systém. Ten byl ze začátku jen vynucenou částí ostrahy v obchodech, dnes hraje hlavní roli při dopadení drobného zloděje. „Přestože se počet krádeží nesnižuje, díky kamerovému systému objasněnost razantně stoupá,“ uvedla mluvčí policie Štěpánka Zatloukalová.

O krádežích v obchodech točila i studentka FAMU Martina Malinová. V dokumentu Nepokradeš zachytila mladé lidi, kteří podle svých slov krádežemi protestují proti hodnotám konzumu i současné společnosti. Celý dokument odvysílala Česká televize v pořadu Průvan.

Na sociálních sítích se dokonce objevují fotografie nebo videa, na nichž jsou lidé, kteří kradou. Úřad pro ochranu osobních údajů ale varuje, že je to protizákonné.

„Z pohledu většinové společnosti krádež zůstává v rovině škodlivého jednání, kde samozřejmě potom trest záleží na rozsahu toho jednání, na velikosti škod,“ uvedl pro ČT24 sociolog Jiří Buriánek. Drtivá většina všech krádeží v obchodech je přitom pouze přestupkem, a končí tak uložením pokuty. Trestného činu se totiž pachatel dopustí pouze v případě, pokud odcizí věc v hodnotě vyšší než pět tisíc korun českých.