ČSSD povede do krajských voleb jako lídr náměstek hejtmana Ivo Grüner

Náměstek hejtmana Ivo Grüner.

Krajská konference ČSSD v neděli potvrdila na post lídra kandidátky pro podzimní krajské volby Iva Grünera, současného náměstka hejtmana pro regionální rozvoj. Ve vedení Plzeňského kraje je Grüner nepřetržitě od roku 2008. Dvojkou na sociálnědemokratické kandidátce se stal bývalý krajský radní pro oblast školství Jaroslav Šobr, ze třetího místa bude kandidovat bývalý náměstek hejtmana Jiří Struček.

Na čtvrtém místě kandidátky figuruje rovněž bývalá hejtmanka Milada Emmerová. O této zkušené političce, která byla poslankyní i senátorkou se mluvilo jako o dalším možném kandidátovi sociální demokracie pro krajské volby. V první desítce kandidátky je také současná radní pro zdravotnictví Milena Stárková, bývalý senátor Jan Látka nebo ředitel fakultní nemocnice a bývalý krajský radní Václav Šimánek nebo starosta Volduch Michal Černý.

S fungováním krajského úřadů má nově jmenovaný padesátiletý lídr ČSSD Ivo Grüner bohaté zkušenosti. Funkci náměstka hejtmana totiž vykonává nepřetržitě už od roku 2008. Vzhledem k jeho působení na postu místostarosty obce na severním Plzeňsku zná i problematiku venkova. Mezi jeho velké záliby patří střelba, fotbal a hokej.

Sociální demokraté mají post plzeňského hejtmana nepřetržitě od roku 2008, kdy se do čela kraje postavila bývalá ministryně zdravotnictví a později poslankyně a senátorka Milada Emmerová. Po dvou letech ji vystřídal Milan Chovanec, jeho pak Václav Šlajs.

V současné době je hejtmanem Plzeňského kraje Josef Bernard. Ten ovšem už loni v říjnu oznámil svým stranickým kolegům, že v nadcházejících krajských volbách za ČSSD kandidovat nebude. Svůj krok odůvodnil kritikou některých sociálnědemokratických funkcionářů z Plzně. ČSSD podle jeho vyjádření netáhne za jeden provaz a partajničí. Bernard je také velkým kritikem vládní koalice ČSSD s hnutím ANO.