ČSAD Plzeň vystřídá v regionu nový autobusový dopravce

Ilustrační foto

Radní Plzeňského kraje schválili výběr dopravce, který bude zajišťovat od roku 2020 do roku 2030 autobusovou dopravu pro celý region. Ve veřejné zakázce uspěla společnost Arriva Střední Čechy. Kraj teď jedná s dopravcem o uzavření smlouvy. Neuspěla naopak společnost ČSAD autobusy Plzeň a.s., zajišťující dlouhodobě dopravní obslužnost v kraji.

„Do veřejné zakázky se přihlásili dva účastníci, z důvodu nesplnění podmínky zajištění zadavatelem požadované jistiny byl vyřazen uchazeč ČSAD autobusy Plzeň. V elektronické aukci pak Plzeňský kraj požadoval snížení ceny, na které společnost Arriva Střední Čechy přistoupila,“ informovala mluvčí kraje Alena Marešová.

Původní cena 42,71 Kč bez DPH za jeden kilometr byla snížena na 42,12 Kč pro oblast Plzeňský kraj – jih. Snížením této ceny ušetří kraj ročně zhruba šest milionů korun. Pro oblast sever byla původní cena 42,59 Kč bez DPH za kilometr snížena na 41,32 Kč. Pro tuto oblast bude pak úspora pro kraj zhruba deset milionů korun ročně. Zmíněné ceny jsou průměrné po dobu trvání zakázky. V prvním roce bude cena za kilometr pro oblast jih 39,40 Kč, pro oblast sever 38,70 Kč. Příjmy z jízdného půjdou Plzeňskému kraji.

„V elektronické aukci se nám podařilo snížit cenu za kilometr u autobusové dopravy v obou oblastech a tím ušetřit zhruba 16 milionů ročně a zajistit autobusovou dopravu na území celého kraje,“ doplnil náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek (STAN).

ČSAD autobusy se podle informací svého mluvčího Miroslava Slaného rozhodly, že námitky nepodají ani na kraj, ani na antimonopolní úřad.