Co nám naše tělo říká, když…

Naše tělo vydává mnoho různých signálů. Některé jsou důležité, některé naléhavé a některé oboje dohromady. Například při běhu. Když člověk pobeží dlouhou trať, po delší vzdálenosti může cítít píchání v boku nebo jiné malé signály. Ty většinou bývají způsobené jen špatnou technikou. Na druhé straně jsou i lidé, kteří právě při běhu zjistili, že jsou vážněji nemocní a to jen díky zprávám, které jim dalo jejich tělo.

Seznam některých signálů, které by lidé neměli ignorovat.

Neignorujte bolesti. Bolí Vás záda ? Možná máte jen uvolněné svaly nebo držíte špatně tělo. Bolesti zad ale také mohou signalizovat například rakovinu ledvin. Pokud Vás tedy bolí záda i v době, kdy jste v klidu, měly byste raději podstoupit speciální vyšetření. Probouzíte se každé ráno jako mrtvola ? Buď vyměňte postel nebo jen máte při spánku špatné držení těla. Bolí Vás po běhu kolena ? Možná je čas vyměnit staré boty za nové 🙂 Bolí Vás hlava na konci dne ? Zřejmě je potřeba zkontrolovat stav hydratace vašeho těla. Jak jste na tom nejlépe rozeznáte podle barvy moči.

plzen_cz_symptomy bolesti
Zdroj foto: symptomy.cz

Nepotlačujte bolest prášky. Ty jen bolest na určitou dobu potlačí, ale nevyléčí. Pokud budete bolest neustále zmírňovat prášky, problém, který vznikl nevyléčíte, ale jen zhoršíte. Vždy je nejlepší zajít k doktoru na vyšetření. Pokud se vám nebude zdát jeho diagnostika, máte v dnešní době už možnost vyzkoušet lékaře jiného. Rozhodně se nebojte zeptat a zkonzultovat svůj problém.

Neignorujte bolest v zádech. Již staré výzkumy říkají, že doba bolesti zad je omazená a to na třicet dní. Poté už má člověk závažnější problém. Novější literatura naznačuje, že bolesti zad mohou být chronické a epizodicky se opakující po mno let. Říká se ale také, že základ bolestí má člověk v hlavě. Americké výzkumy dokonce potvrzují, že když lidé přestali kouřit a začali dodržovat správný pitný režim, přestaly jim i bolesti zad.

Neignorujte deprese. A nenechávejte náhodě ani další emociální projevy. Věděli jste, že ve světě je častější sebevražda než vražda ? Statisticky řečeno náš hlavní nepřítel je v zrcadle. Jak se projevuje špatná psychika ? Napřáklad nadměrnou radostí a také přehnanou lítostí. Velký problém pak nastává, když se tyto dva stavy střídají v krátkém časovém horizontu. Opět je nejlepší vyhledat odborníka, který vám s tímto problémem pomůže. Když se totiž z depresí nebudete léčit, mohou vám hodně ovlivnit život.

plzen_cz_bolestiNepodceňujte únavu. Zíváte celý den. Potřebujete energetické nápoje nebo jiné podpůrné látky každý den ? Nemůžete fungovat bez kávy ? Spánkový deficit je častým problémem dnešní generace. Na to ale pozor. Když není tělo dostatečně odpočaté, stává se dobrým hostitelem pro viry a bakterie. A na co by člověk neměl zapomínat je, že únava snižuje schopnost vnímání a i díky tomu se stále častěji stávají dopravní nehody. Spánek je zdarma tak ho nepodceňujte a předejdětě problémům.

A jedna rada na závěr ! „Nemusíte mít lékařský diplom, abyste rozpoznali, že ve vašem těle není něco v pořádku. Stačí naslouchat signálům, které vaše tělo vydává,“ řekl americký lékař Daniel Shaye.