Cizinci z montoven dostali Plzeňsko do čela žebříčku v počtu nemocných tuberkulózou

Ilustrační foto

Přestože počet lidí nemocných tuberkulózou na Plzeňsku meziročně klesl ze 44 v roce 2017 na předběžně 23 v roce 2018, vysoce překračuje náš region celorepublikový průměr nemocných cizinců. Obvykle si přitom držela prvenství v počtu cizinců s tuberkulózou Praha. V České republice trpí touto nemocí 259 mužů a 121 žen. Loni na tuberkulózu v Česku zemřelo 18 lidí, což je o sedm méně než v roce 2017. Tato fakta zazněla ve středu na konferenci plicních lékařů k aktuálnímu výskytu tuberkulózy v Plzeňském kraji.

Zatímco v republice je to 33 procent, v Plzeňském kraji činí podíl tuberkulózy u osob narozených mimo ČR téměř 52 procent. Vyplývá to z předběžných statistik národního Registru tuberkulózy za rok 2018, které lékaři tradičně zveřejňují v rámci Světového dne boje proti tuberkulóze.

„Na Plzeňsku a Rokycansku jsou nemocní s tuberkulózou především Rumuni, Ukrajinci, Slováci a Bulhaři, kteří zde pracují v montovnách,“ vysvětluje Jiří Wallenfels, vedoucí Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou. Průměrný věk nemocných je 50 let, přičemž nemocní cizinci jsou v průměru asi o 15 let mladší ve srovnání s nemocnými Čechy.

Nebezpečí nákazy tuberkulózou s sebou přináší také nedostatečné zdravotní kontroly agenturních pracovníků, kteří přijíždějí do Česka za prací. Najímají je agentury, které je přidělují na základě poptávky do firem v Česku. „Měly by garantovat jejich dobrý zdravotní stav. Praxe je taková, že tito lidé často neprojdou zdravotními prohlídkami, které by tuberkulózu a další nakažlivé nemoci odhalily. Tím, že nejsou zaměstnanci podniku, kam nastupují, netýkají se jich vstupní prohlídky před nástupem do zaměstnání,“ vysvětluje Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů.

Zdravotní stav podle Šonky garantuje agentura, pokud ona tuto prohlídku neprovede a pustí nemocného do práce, dostává se tak nemocný do bezprostředního styku se zdravými zaměstnanci.

Tuberkulóza je infekční onemocnění, které se přenáší z člověka na člověka. Pro nemoc je typický déletrvající kašel s vykašláváním hlenů, zhoršený dech, teplota a pocení, celková slabost a váhový úbytek, bolesti na hrudníku nebo vykašlávání krve.