Čistá Plzeň je věcí nás všech

foto: plzen.cz

Směsný komunální odpad se vyhazuje do černé popelnice, ne vedle ní. Pokud máte problém a nemůžete se s domovním odpadem do popelnice vejít, znamená to zpravidla, že máte malou nádobu nebo jednoduše potřebujete vyvážet častěji, říká jednatel společnosti Čistá Plzeň Otakar Horák.

Větší četnost svozu rozhodně řeší přeplněné popelnice a nepořádek kolem nich. Čistá Plzeň sváží odpad s frekvencí až 3x za týden. Toho využívají lidé hlavně v centru města, kteří si nově museli popelnice dle městské vyhlášky uklidit do dvorů a průjezdů. Aby v těchto prostorách neměli moc nádob, jednoduše si navýšili počet svozů.

Další variantou pro zlepšení situace s vaším odpadem je větší nádoba. Nejmenší popelnice má 120 l, další 240 l, 360, 660 a 1100 l je objem klasického velkého kontejneru. Pokud na větší popelnici máte prostor, uvažujte o ní.

„Na zákaznickém centru Čisté Plzně, Edvarda Beneše 430/23 si můžete také zakoupit jednorázové šedesátilitrové pytle s logem Čisté Plzně. Naplníte je odpadem, postavíte ve svozový den na stanoviště k popelnicím a my vám je odvezeme. Na zákaznickém centru je rovněž možné objednat si mimořádný svoz vaší popelnice,“ doplňuje Otakar Horák.

foto: Čistá Plzeň

Přestože Čistá Plzeň nabízí všechny tyto varianty, někteří občané i návštěvníci Plzně pořád ukládají odpad mimo popelnice a vytváří hromady odpadů, které pochopitelně nevypadají hezky, vzbuzují mezi ostatními pobouření a ne zřídka jsou odpadky rozneseny či rozfoukány větrem do širokého okolí. Je třeba si uvědomit, že každý, kdo něco vyhodí mimo popelnici, porušuje zákon o odpadech. Pokuta za takové jednání může být ve výši až 50 tisíc korun.

„Každý nepořádek kolem popelnic velmi zatěžuje posádku odpadového vozu. Místo, aby jen vzala popelnici a vysypala ji, což zabere řádově desítky sekund, musí uklízet pytle, láhve, igelitové tašky a podobně. V horším případě ještě zametají a házejí odpad lopatou do auta. Takový úklid zabírá až desítky minut a v extrémních případech už se stalo i to, že v zimě do takové hromady odpadu napršelo, celá hromada zmrzla a zaměstnanci Čisté Plzně museli tento odpad 50 minut doslova odsekávat z chodníku, aby ho vůbec mohli naložit,“ popisuje jednatel společnosti. Náklady na tyto úklidy pak dosahují částky okolo 20 000 000,– Kč ročně, což jsou peníze, které by bylo možno použit na jiné aktivity. Například za ně lze postavit několik dětských hřišť, nové chodníky či vysadit zeleň.

Zvláštní kapitolou je pak nadměrný odpad vyhozený u popelnic – skříně, gauče, ledničky, bojlery a podobně. Tento odpad se do klasického „kuka“ vozu dávat nesmí, nehledě na to, že to často ani technicky nejde. Na jeho odklízení pak musí přijet speciální auto a vyplývají z toho další náklady. Tento odpad patří pochopitelně do sběrného dvora, který je pro občany města, kteří řádně platí poplatek za odpad, zdarma.

Čistá Plzeň provádí 22 000 svozů týdně a spolehlivost je veliká. Podle Otakara Horáka není provedeno zpravidla vinou lidské chyby průměrně pouze 15 svozů za týden. Na zákaznickém oddělení je možné tento neuskutečněný svoz reklamovat. Pokud je reklamace uznána, provede Čistá Plzeň do 48 hodin svoz náhradní.

Proměňme tedy společně Plzeň v čisté město, čistou Plzeň.

Čistá Plzeň, s.r.o.

Zákaznické centrum – Edvarda Beneše 430/23
800 44 11 11 (PO-PÁ: 7-17 hod)

info@cistaplzen.cz