Čísla, čísla a zase ta čísla, tentokrát volební

foto: R. Beneš

Magistrátní úředníci vylosovali čísla, pod kterými jde v Plzni do volebního klání o město 16 zaregistrovaných politických stran. Jako obvykle kolem toho bylo hodně rušno. Číslům se totiž přisuzuje magická moc i síla, lidé jim věří. A do voleb chce jít každá politická strana s číslem pokud možno tím nejšťastnějším, optimistickým, oblíbeným, úderným, jednoduchým, a snadno zapamatovatelným… Ale která to jsou?

O 7 se říká, že je to šťastné číslo. Zájem o sedmičku proto měli mnozí politici. Sedmička se totiž dobře vyjímá na předvolebních billboardech, plakátech i na dalších materiálech. Křesťanská tradice zná sedm skutků milosrdenství, sedm ctností, ale pozor, také sedm smrtelných hříchů. Nakonec se z čísla 7 radují Občanští demokraté. Podle volebních preferencí má ODS našlápnuto ke slušnému volebnímu úspěchu a se sedmičkou na „dresech“ se jejím kandidátům půjde do boje radostně.

Dalším populárním číslem je zcela jistě 1, všichni to známe už ze školy. Jednička stojí na počátku číselné řady, je znamením jednoty, individuality a sjednocení. Na druhou stranu ovšem také osamocení, uzavřenosti, odtrženosti a odloučenosti. Jedničku určil los Koruně České, monarchistické straně Čech, Moravy a Slezska. V minulých komunálních volbách do velkého plzeňského zastupitelstva tato strana nekandidovala. Zúčastnila se ale krajských voleb v roce 2016, kde získala v Plzni 206 hlasů. Méně měla už jen čtyři další politická uskupení. Pokud je tedy jednička symbolem odtrženosti a odloučenosti, bylo její vylosování pro Korunu Českou velmi příznačné. Z mého pohledu je tato strana pro komunální volby a komunální politiku opravdu někde úplně mimo.

Pověrami opředená smolná 13 je číslo, které nikdo nechce. Vyhnout se mu chtěly asi úplně všechny politické strany. Se třináctkou jdou do voleb sociální demokraté. Řekněme si upřímně, že v posledních měsících se ČSSD na politické scéně v rámci celé republiky příliš nedaří a přichází o řadu voličů. Jeden starosta většího plzeňského městského obvodu, který je členem ČSSD, vylosování třináctky pro jeho stranu komentoval tím, že projekt Apollo 13 byl na začátku velký průšvih a beznaděj, následovalo velké úsilí a kreativita korunovaná nakonec neskutečným úspěchem. Uvidíme tedy, jak si ČSSD s číslem 13 povede v Plzni. Že je Plzeň jiná, než zbytek republiky, víme už dávno a může tedy jedině překvapit.

Asi nejen očima každého školáka, ale i jeho rodičů, je pětka tím nejhorším, co vás může ve škole potkat. Pětkaři jsou prostě předurčeni k nezdaru. A podobně jako číslo 13 je i číslo 5 mezi politickými stranami tím nejméně chtěným. Tohoto „Černého Petra“ v podobě čísla 5 přiřadil los TOP 09. Ani tato strana v poslední době nezažívá své nejlepší období. A po vzoru ČSSD, že na všem špatném je třeba najít něco pozitivního, reagovali i představitelé TOP 09 na vylosovanou volební pětku. Z jejich tábora přišla známá optimistická hláška „Číslo 5 žije,“ což je původně název slavného amerického filmu.

Volební čísla přiřazená jednotlivým politickým stranám jsou zábavná, dá se o nich dlouze vážně i s humorem diskutovat, někomu se mohou líbit a někomu už méně. Ale volby nerozhodnou čísla na billboardech a volebních lístcích. Volby totiž rozhodnou zcela jiná čísla, která naservírují voliči. Rozhodne jejich přízeň a volební účast.