Chovatelé, pozor! Pes potřebuje v zimě speciální péči

ilustrační foto / pixabay.com

Zima je takřka v plném proudu, a všichni se chceme i během chladných měsíců cítit příjemně. To platí také pro naše psí miláčky. Proto neopomínejme jejich péči ani v zimě. Přečtěte si naše tipy, jak dopřát vašim pejskům komfort i v sychravých dnech. Psi totiž vnímají zimu mnohem intenzivněji, než si možná myslíte!

Strava – zaměřte se na tuky a sacharidy

Správná výživa je základem všeho, od ní se odvíjí vše. Především mějte na paměti, že stravování v zimních měsících by mělo být o mnoho výživnější, než například v letních měsících. Zejména, pokud připravujete pro vašeho pejska krmivo doma. Dopřejete-li mu dostatečný příjem nezbytných živin, jakými jsou bílkoviny, tuky a sacharidy, nepřízeň počasí ho jen tak nezlomí. U kupovaného krmiva pečlivě pročítejte, co vše obsahuje, a zda jsou přítomny požadované živiny. Pokud váš pes žije venku, pak určitě o to více myslete na vitamínové doplňky stravy. V chovatelských potřebách vám jistě rádi poradí a zohlední jeho plemeno, věk i váhu.

Dopřejte mu dostatek pohybu i v zimě

Jak již padlo výše, krmíte-li vašeho psího miláčka kvalitním krmivem, nehrozí mu v důsledku zimy nějaká vyšší zdravotní rizika. Pozor si ale dejte na přechod vašeho psího parťáka z tepla do zimy. Zejména pokud máte pejska uvnitř vašeho bytu nebo domu. Když ho půjdete venčit, rychle při pobytu venku ztratí pocit tepla, což je logické. Proto dbejte, aby se během venčení nebo vycházky dostatečně proběhnul, prokrvil se a tím zahřál. Jinak ho vystavujete okamžitému prochladnutí! Ideální je venčit třikrát denně, minimálně však dvakrát a to po alespoň půl hodině.

Chraňte jeho srst

Pokud má váš pejsek boudu venku, pak ji samozřejmě pořádně zateplete a zamezte, aby dovnitř foukalo. Nemusíte kupovat jen drahé teplé deky, hřejivý efekt má například i sláma. Špatně neuděláte, když pejskům, zvláště těm menším a žijícím v bytě nebo v domě, pořídíte nějaký ten teplý obleček. Rozhodně to není ostuda, naopak! V žádném případě byste ho neměli nechat na zimu stříhat! Vyčkejte na jaro. Připravte si také ručník. Když přijdete z procházky, musíte zvíře dobře osušit. Nevycházejte ven v případě, že srst psa není suchá. Logicky, mokré chlupy nejsou tak odolné proti nízkým teplotám. Jen suchý pejsek může své tělo dostatečně tepelně izolovat.

Pozor na nemoci

V sychravých a chladných dnech jsou pejsci podobně jako my lidé nejvíce náchylní k prochladnutí horních a dolních cest dýchacích, podobně je tomu i v případě močového ústrojí. Proto je důležitá prevence – viz. výše. Jestliže u vašeho miláčka shledáte některý z příznaků jako apatii, nechutenství k jídlu, minimální zájem vůči okolí a nezájem či neochotu k venčení a jakémukoli pohybu, pak určitě zbystřete. Toto jsou však spíše všeobecné příznaky. Ty specifičtější se projevují v podobě chraplavého štěkání, kašle, nutkání na močení a pomočování se. Zde je nezbytný zásah veterináře a podání antibiotik. Časté jsou rovněž parazitózy (infekční onemocnění způsobené parazity, zejména ve střevech).

Nezanedbejte ani psí tlapky

Podobně jako naše ruce, jsou také zvířecí ťapky citlivé vůči mrazu a mohou snadno popraskat. Měli byste je proto důkladně a pravidelně promazávat krémy. Ale pozor, ne těmi, které obsahují veliké množství vody. Jako například Indulona! Zaměřte se v obchodě na ty, které jsou psům přímo určené! Ideální jsou ty, které obsahují vazelínu a vitamíny. A především, po každé procházce venku, nejprve psovi omyjte packy vodou. Zvlášť pokud přišly do kontaktu se solí.

Pozor také na kontakt s divokými prasaty!

Na Písecku byla totiž zaznamenána vzácná Aujeszkyho choroba u uhynulého loveckého psa. Nakazil se zjevně od divočáka. Člověka nemoc na životě neohrožuje, zvířata však ano! Dle informací se v českých chovech nevyskytuje nákaza. Poslední potvrzený případ byl evidován tento rok v lednu a to na Klatovsku. „U divokých prasat je však onemocnění poměrně rozšířené. Státní veterinární správa (SVS) proto znovu upozorňuje lovce, aby se snažili zabránit svým psům v přímém kontaktu s divočáky. Chovatelé hospodářských zvířat by pak měli dodržovat preventivní opatření proti zavlečení nákazy,“ informuje mluvčí SVS Petr Vorlíček.