Chovanec končí ve vedení ČSSD. Stranu povedou Hamáček se Zimolou

Milan Chovanec

Sociální demokraté v Plzeňském kraji nebudou mít po letech zastoupení v nejvyšším vedení strany. Rozhodl o tom nedělní mimořádný sjezd ČSSD v Hradci Králové, který má stranu vyvést z krize po debaklu v podzimních sněmovních volbách. Plzeňský krajský šéf Milan Chovanec, který kandidoval na celostátního předsedu, skončil až na třetím místě za Janem Hamáčkem a Jiřím Zimolou.

„Zklamání ani hořkost necítím,“ prohlásil končící statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Od 530 delegátů získal 116 hlasů. „Dostali se dopředu dva silní kandidáti, moje role tím končí, na prvního místopředsedu kandidovat nebudu,“ řekl Chovanec novinářům po vyhlášení výsledků. Do druhého kola postoupili bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola se 179 hlasy a místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček s podporou 155 delegátů.

Chovanec nabídl straně levicovou vizi a odmítl vstoupit do vlády s obviněným premiérem Andrejem Babišem. „Delegáti rozhodli jinak,“ řekl pro server novinky.cz. „Budu straně pomáhat jako řadový poslanec tam, kde je potřeba,“ dodal. Příčiny svého neúspěchu vidí Chovanec v tom, že byl spojen s dosavadním vedením ČSSD. Slíbil, že nebude novému předsedovi házet klacky pod nohy a ani zakládat nějaké platformy ve straně.

Sjezd nakonec zvolil novým předsedou Jana Hamáčka, prvním místopředsedou se stal Jiří Zimola. Sjezd byl večer přerušen do 7. dubna, kdy by měli delegáti zvolit řadové místopředsedy. Nové vedení má mandát jednat o vládě s hnutím ANO. V kabinetu však nesmí sedět trestně stíhaná osoba, tedy Andrej Babiš. Usnesení rovněž stanoví, že vláda se nesmí opírat o hlasy Okamurovy SPD.