Chci si na kole splnit několik svých snů, plánuje bikerka Simona Spěšná

Když máte tatínka, který patří mezi nejlepší jezdce na horských kolech v historii české cyklistiky a nyní úspěšně vychovává nové talenty, je téměř nemožné, že by vás cyklistika nezasáhla. Přesně to se stalo Simoně Spěšné, dceři bývalého reprezentanta Milana Spěšného. A zdá se, že závodní geny podědila vrchovatou měrou. V loňském roce mladá závodnice, která letos oslaví patnácté narozeniny, vybojovala ve své kategorii titul mistryně Evropy MTB XCO v jednotlivcích, přidala i bronz z úspěšné české štafety. Na horském kole se stala mistryní České republiky a ovládla také celkové pořadí Českého poháru na horských kolech i na silnici!

„Byl to moc dobrý rok,“ pochvaluje si Simona Spěšná, členka klubu MS Bike Academy a studentka Gymnázia Františka Křižíka v Plzni.

V polovině března se stala královnou plzeňského sportu, když ovládla anketu Sportovec Plzně 2018 v kategorii staršího žactva. Protože v té době právě pobývala na soustředění v Itálii, cenu za ni přebírala maminka Lucie Spěšná. A dceru charakterizovala výstižně: „Simča si odmalička nedává žádné malé cíle.“ Po návratu z Itálie se pak o svých pocitech svěřila i samotná talentovaná bikerka.

Byla pro vás cyklistika hned jasnou volbou?
Sportuju odmalička. Zkoušela jsem více věcí, hrála jsem tenis, dělala atletiku. Ale postupně zbyl čas jen na cyklistiku. Na kole závodím devět let, ale na vrcholové úrovni poslední čtyři roky, tedy od mladších žákyň. Baví mě to pořád a pevně doufám, že bavit bude.

Je vaším cílem cyklistikou se v budoucnu živit?
Určitě se hodlám cyklistice věnovat naplno. Chci si splnit několik svých snů. A když to půjde, ráda bych se tímto sportem i živila.

Jak vypadá váš týdenní trénink?
Trénuji pětkrát týdně. A o víkendu je na programu buď společný trénink s týmem, nebo jezdíme na závody. Tréninky vypadají různě. V zimě se hodně zaměřujeme na dráhovou cyklistiku nebo in-line brusle. K tomu každé ráno cvičení, posilovna.

Co pro vás znamenají loňské úspěchy?
Moc si vážím titulu mistryně Evropy MTB. A vůbec nesnižuji ani bronz ze štafety, který jsme na šampionátu vybojovali s Filipem Jechem a Matějem Kunčíkem. Ráda vzpomínám také na všechny tituly z mistrovství České republiky.

Daří se cyklistiku kloubit se studiem na gymnáziu?
Přiznávám, že teď už to není vůbec jednoduché. Závodů je spousta, ve škole hodně chybím. Ale doufám, že se to podaří a vysvědčení dopadne dobře… (úsměv)

Jaké podmínky máte v Plzni pro svůj sport?
Myslím, že hodně dobré. Velký dík patří i Nadaci sportující mládeže, která mě podporuje. A klape nám to výborně i v klubu MS Bike Academy, kde je skvělá parta.

Zkuste popsat své silné a slabší stránky?
Mezi silné patří určitě psychika. Myslím, že jsem zdravě sebevědomá a cílevědomá. A slabší. Já doufám, že žádná velká není. Když se před závodem dostaví velká nervozita, jsem nejraději sama. Ale spíš se nervozitu snažím nedávat najevo a bavím se s kamarády i před závodem. Když pak potřebuji relaxovat, pustím si doma nějaký seriál, zajdu si ven nebo do kina.

Kde se vidíte třeba za deset let, pokud se všechny vaše sny a cíle splní?
Mým snem jsou olympijské hry v Los Angeles 2028. A chtěla bych vyhrát mistrovství světa.